Bota/Rajoni

Gati gjysma e britanikëve punuan nga shtëpia në prill

Gati gjysma e britanikëve punuan nga shtëpia në prill
12:51 | 08 Korrik 2020

Sipas një hulumtimi të Zyrës për Statistika Kombëtare të Britanisë së Madhe, gati gjysma e punëtorëve kanë punuar nga shtëpia gjatë muajit prill, kur ishte kulmi i përhapjes së koronavirusit.

Në bazë të të dhënave të këtij hulumtimi, 46.6 për qind e punëtorëve punuan nga shtëpia, kryesisht për shkak të masave kufizuese, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

Nga ata që punuan nga shtëpia, një e treta e punëtorëve punuan me orar më të shkurtër se zakonisht, ndërsa një e tretë tjetër me orar më të gjatë.

Për më tepër, në mesin e atyre që punuan nga shtëpia kishte më shumë gra se burra, ndërsa punëtorët më të moshuar kishin më shumë gjasë të punonin nga shtëpia sesa ata nën moshën 24-vjeçare.

Në hulumtim gjithashtu thuhet se punëtorët që kryejnë punë dore kishin më pak mundësi të punojnë nga shtëpia.

Ndryshe, Britania e Madhe është shteti me më së shumti viktima të koronavirusit në Evropë dhe një ndër vendet më të prekura në tërë botën.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera