×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gati gjysma e britanikëve punuan nga shtëpia në prill

  FrontOnline
  08 Korrik 2020

  Sipas një hulumtimi të Zyrës për Statistika Kombëtare të Britanisë së Madhe, gati gjysma e punëtorëve kanë punuar nga shtëpia gjatë muajit prill, kur ishte kulmi i përhapjes së koronavirusit.

  Në bazë të të dhënave të këtij hulumtimi, 46.6 për qind e punëtorëve punuan nga shtëpia, kryesisht për shkak të masave kufizuese, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

  Nga ata që punuan nga shtëpia, një e treta e punëtorëve punuan me orar më të shkurtër se zakonisht, ndërsa një e tretë tjetër me orar më të gjatë.

  Për më tepër, në mesin e atyre që punuan nga shtëpia kishte më shumë gra se burra, ndërsa punëtorët më të moshuar kishin më shumë gjasë të punonin nga shtëpia sesa ata nën moshën 24-vjeçare.

  Në hulumtim gjithashtu thuhet se punëtorët që kryejnë punë dore kishin më pak mundësi të punojnë nga shtëpia.

  Ndryshe, Britania e Madhe është shteti me më së shumti viktima të koronavirusit në Evropë dhe një ndër vendet më të prekura në tërë botën.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Kryetari i komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi, ka thënë se gjuha e ashpër e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i ka motivuar...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Platforma X, dikur Twitter, është rrjeti social në të cilin shpërndahen më së shumti dezinformata dhe gënjeshtra për sa i përket numrit...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi ka thënë se arrestimi dhe pastaj lirimi i Milan Radoiçiqit, ishte vetëm një manovër...
  Të tjera
  Sport04 Tetor 2023
  Rreshteri i policisë së Kosovës, Anton Cena e ka fituar medaljen e artë në Lojërat Evropiane për policë, doganierë, korrektues dhe zjarrëfikës....
  Kronika04 Tetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar në Mal të Zi janë arrestuat dy shtetas të Kosovës, të cilët kërkoheshin me urdhër arrest ndërkombëtar...
  Lajme04 Tetor 2023
  Profesori amerikan dhe njohësi i rrethanave politike në rajon, Daniel Serwer, ka thënë se reagimet verbale kundër veprimeve të Serbisë s’janë të...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Platforma X, dikur Twitter, është rrjeti social në të cilin shpërndahen më së shumti dezinformata dhe gënjeshtra për sa i përket numrit...
  Vip04 Tetor 2023
  Muzikanti i “Cradle of Filth”, Jon Kennedy, ka vdekur në moshën 46 vjeçare. Ylli i metalit ndërroi jetë në një aksident në...
  Sport04 Tetor 2023
  Mbrojtësi i majtë i Bayern Munichut, Alphonso Davies është në bisedime për kontratën e re, dhe ai vështirë se mund të kishte...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.