×
 • Lajme
 • Lajme

  Gastronomët: Rreziku për mbyllje të bizneseve është shumë i madh, sidomos atyre të vogla

  FrontOnline
  13 Shkurt 2024

  Arian Vranica nga Shoqata e Gastronomeve ka thënë se bizneset kanë filluar të ndryshojnë kushtet nga frika e largimit të punëtorëve.

  “Pronarët kanë filluar me i rritë pagat e me rregullu kushtet, por kjo nuk do të ketë ndikim e parandalim të ikjes së punëtorëve”, tha ai për Front Online.

  Bizneset e vogla do të dëmtohet më së shumti nga ikja e punëtorëve, deklaroi Vranica.

  Gastronomët: Po ikin kamarierët nga Kosova, Qeveria t’i subvencionoj bizneset

  “Rreziku për tu mbyllur ndonjë biznes është shumë i lartë sidomos atyre të vogla, do të ketë reduktim të bizneseve të mëdha dhe të mesme. Nuk po na ikë vetëm një punëtorë por një fuqi konsumuese duke u ulë ky konsum po reduktohen edhe bizneset”, theksoi Vranica.

  Më 18 Prill të vitit të kaluar, Parlamenti Evropian miratoi vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

  Zyrtarisht heqja e vizave për kosovarët u bë më 1 janar, 2024./Front Online/

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shkurt 2024
  Dioqeza e Rashkës-Prizrenit tha se dje një person ka vendosur një flamur me logon e UÇK-së në autobusin që transportonte pelegrinët nga...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Një këmbësor është goditur për vdekje të hënën në rrugën Agim Ramadani në Prishtinë. Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka bërë të ditur...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në 24 orët e kaluara janë evidentuar gjithsej 34 aksidente në trafikun rrugor. Në...
  Të tjera
  Lajme26 Shkurt 2024
  20 të rinj tjerë të komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptian përfunduan trajnimin mbi Edukimin Medial në kuadër të projektit “Luftimi i dezinformimit...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka reaguar pas konfirmimit se përfaqësues të BQK-së do të marrin pjesë në takimin e nesërm në...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Një burrë në Prizren ka raportuar se vetura e tij është vjedhur nga persona të panjohur. Por automjeti është gjetur i parkuar...
  Sport26 Shkurt 2024
  Fundjavën që shkoi, përfundoi xhiroja e 23-të e Bundesligas. Edhe pas kësaj jave, Bayer Leverkusen vazhdon të jetë lider. Leverkusen triumfoi përballë...
  Vip26 Shkurt 2024
  Si asnjëherë më parë në një studio televizive, Grida Duma ka rrëfyer për jetën personale e profesionale. Djali, siç thotë ajo, është...
  Vip26 Shkurt 2024
  Grida Duma është një prej grave që fuqishëm ka përkrahur gratë e tjera gjatë karrierës së saj politike, por edhe tash në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.