×
 • Lajme
 • Lajme

  Gastronomët: Po ikin kamarierët nga Kosova, Qeveria t’i subvencionoj bizneset

  Aulona Konjuhi
  13 Shkurt 2024

  Viti 2024, nisi për qytetarët kosovar me lëvizjen e lirë pa viza në vendet e Bashkimi Evropian.

  Numri i madh i udhëtarëve që është shënuar gjatë janarit i ka frikësuar bizneset kosovare.

  Fluksi i madh i qytetarëve për në perëndim, pritet të sjellë edhe ikje të fuqisë punëtore.

  Kështu po thotë për Front Online, Arian Vranica nga Shoqata e Gastronomeve.

  “Mungesa e punëtorëve po vërehet në sektorin e gastronomisë dhe atë të ndërtimit në këto dyja ka më së shumti lëvizje të punëtorëve sepse të gjithë e kanë pritë këtë derë të hapët dhe me i vizituar vendet e huaja dhe me i shqyrtuar mundësitë e punësimit. Është krijuar edhe lehtësimi i procedurave të punësimit në zonën Schengen”, tha Vranica.

  Vranica thotë se punëtorët ka mundësi mos të kthehen më pas pushimit pa pagesë.

  “Punëtorët po marrin edhe pushime pa pagesë dhe vjetore diku prej 10 deri 20 mijë sillet numri i lëvizjeve të punëtorëve jo vetëm në sektorin e gastronomisë por nga të gjitha sektorët janë duke i shqyrtuar mundësitë ata pushim marrin por mundën edhe mos me u kthyer më në situatën që jemi”, u shpreh Vranica për Front Online.

   Vranica: 350 euro paga mesatare në gastronomi – jo e mjaftueshme krahas inflacionit

  Paga mesatare në gastronomi është 350 euro, por aspak e mjaftueshme krahas inflacionit.

  Kështu deklaroi Arian Vranica nga Shoqata e Gastronomeve për Front Online.

  Ai ka kërkuar që Qeveria t’i subvencionoj bizneset.

  “350 euro është paga mesatare, ka një rritje, por duhet ta kemi parasysh që niveli i inflacionit është shumë i lartë, produktet esenciale janë shtrenjtë përkundrazi pagat që janë rritë nuk mjaftojnë. Duhet shteti t’i shfrytëzoj mekanizmat e tij me inspektorin e punës, tregut të bëjë masa të caktuara ekonomike me i subvencionu bizneset, nuk ka asnjë hap nuk ka strategji të mirëfilltë”, deklaroi Vranica.

  Gastronomët: Rreziku për mbyllje të bizneseve është shumë i madh, sidomos atyre të vogla

  Arian Vranica nga Shoqata e Gastronomeve ka thënë se bizneset kanë filluar të ndryshojnë kushtet nga frika e largimit të punëtorëve.

  “Pronarët kanë filluar me i rritë pagat e me rregullu kushtet, por kjo nuk do të ketë ndikim e parandalim të ikjes së punëtorëve”, tha ai për Front Online.

  Bizneset e vogla do të dëmtohet më së shumti nga ikja e punëtorëve, deklaroi Vranica.

  “Rreziku për tu mbyllur ndonjë biznes është shumë i lartë sidomos atyre të vogla, do të ketë reduktim të bizneseve të mëdha dhe të mesme. Nuk po na ikë vetëm një punëtorë por një fuqi konsumuese duke u ulë ky konsum po reduktohen edhe bizneset”, theksoi Vranica.

  Më 18 Prill të vitit të kaluar, Parlamenti Evropian miratoi vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

  Zyrtarisht heqja e vizave për kosovarët u bë më 1 janar, 2024./Front Online/

   

   

   

   

   

   

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka deklaruar për Front Online se çështja e dinarit nuk është dashur fare të jetë...
  Lajme01 Mars 2024
  Deputetët opozitarë  e kanë quajtur gabim të rëndë mospjesëmarrjen e kryeministrit në këtë Samitin rajonal që u mbajt në Tiranë, ndërkaq kërkojnë...
  Lajme01 Mars 2024
  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë. Sipas Nushit, zgjedhje të...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Të martën, çështja e dinarit ktheu në tryezën e dialogut Kosovën dhe Serbinë. Por, për dallim nga herët e tjera takimi nuk...
  Sport01 Mars 2024
  Synimi i Carlo Ancelottit me Real Madridin është që ata të arrijnë 80 pikë para El Clasico më 21 prill, zbulon Diario...
  Lajme01 Mars 2024
  Anëtari i kryesisë së PDK-së, Bernard Nikaj, ka thënë se pas deklaratave që i bëri sot ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier,...
  Lajme01 Mars 2024
  9:00Mbahet seanca ndaj ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla dhe deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje Fitore Pacolli, Salih Zyba dhe Drita Millaku, të akuzuar...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të cilat në...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.