Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Gashi: Pensionistet kanë nevojë të trajtohen siç e meritojnë, ndihemi të fyer e përbuzur

  FrontOnline
  25 Mars 2023

  Kryetari i Shoqatës së pensionistëve, Nijazi Gashi për Front Online ka thënë se ndihen të përbuzur e të fyer nga mënyra e trajtimit nga shteti.

  “Pensionistët duhet të trajtohen ashtu siç e meritojnë. Ne nuk e kemi merituar të injorihemi, të fyhemi e të përbuzemi deri në këtë masë. Ne jemi të vetëdijshëm që buxheti i Kosovës është i kufizuar. Por në të njejtën kohë e dijmë që ka mundësi të zgjidhet më mirë kjo çështje”, tha Gashi për Front Online.

  Tutje Gashi shprehet i shqetësuar për faktin se ligji aktual për skemat pensionale përpos që nuk është zgjidhur, ai vazhdon të shkelet çdo ditë.

  “Çështja e pensioneve nuk është e zgjidhur siç duhet me ligjin aktual për skemat pensionale, por edhe përkundër faktit që nuk është i mirë, ai vazhdon të shkelet çdo ditë nga vet ata që janë të obliguar ta respektojnë. Qeveria për katër vite nuk ka bërë vlerësimin e Inflacionit në nivel kombëtar, gjë të cilen e ka obligim ta bëjë, dhe nuk i ka rritur pensionet konform inflacionit”, tha ai.

  Pensionistët për Qeverinë “Kurti”: Na premtuan mjaltë e qumësht, tani po sillen me ne si me armiq

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.