×
 • Lajme
 • Lajme

  Fletarresti ndaj Nasim Haradinajt: Frikësim i dëshmitarëve, hakmarrje e shkelje e fshehtësisë së procedurës

  FrontOnline
  27 Shtator 2020

  Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë konfirmuar të shtunën se nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Nasim Haradinaj, dyshohet për veprën penale kundër administrimit të drejtësisë, frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës.

  Në versionin në anglishte dhe të redaktuar të fletarrestit, janë paraqitur dyshimet ndaj tij:

  1. “Ekziston dyshimi i bazuar se Nasim Haradinaj është penalisht përgjegjës për tentimin për kryerjen e shkeljes së frikësimit gjatë procedurës penale, në pajtim me Nenin 387 të Kodit Penal. Në mënyrë specifike, ekziston dyshim i bazuar se Haradinaj mbajti tri konferenca shtypi më 7, 16 dhe 22 shtator, ku shpërndau apo vuri në dispozicion në mënyra tjera për mediat informata konfidenciale dhe jo-publike, ashtu si edhe dokumente të lidhura me punën e Zyrës së Prokurorit të Specializuar, përmendi me emër dëshmitarë të caktuar (potencialë) dhe dha informata lidhur me vendbanimin e tyre, si dhe detaje tjera personale”, shkruhet në fletarrestin ndaj Haradinajt, i cili është bërë publik krahas njoftimit të transferimit të tij në Hagë.

  2. Ekziston po ashtu dyshimi i bazuar se Haradinaj është penalisht përgjegjës për kryerjen e veprës së hakmarrjes, në pajtim me Nenin 388 të Kodit Penal. Në mënyrë specifike, ekziston dyshimi i bazuar se Haradinaj mbajti tri konferenca shtypi më 7, 16 dhe 22 shtator të 2020-s, ku shpërndau apo vuri në dispozicion në forma tjera për mediat, informata konfidenciale dhe jo-publike si dhe dokumente lidhur me punën e Zyres së Prokurorit të Specializuar, përfshirë emrat dhe detajet personale të dëshmitarëve (potencialë), rrjedhimisht duke i ekspozuar këta individë përballë rrezikut potencial për sigurinë e tyre.

  3. Më tej, ekziston dyshimi i bazuar se Haradinaj është penalisht përgjegjës për kryerjen e veprës së shkeljes së fshehtësisë të procedurës, në pajtim me Nenin 392 të Kodit Penal. Në mënyrë specifike, ekziston dyshimi i bazuar se Haradinaj mbajti tri konferenca shtypi më 7, 16 dhe 22 shtator 2020, duke shpërndarë apo vënë në dispozicion në forma tjera për mediat, informata konfidenciale dhe jopublike si dhe dokumente lidhur me punën e Zyres së Prokurorit të Specializuar, përfshirë emrat dhe detajet personale të dëshmitarëve (potencialë).

  4. Ekzistojnë dyshime për të besuar se arrestimi i Haradinajt është i nevojshëm, pasi që ekziston rreziku i arratisjes së tij.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar anëtarin e Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Denis Beçiroviq, me rastin e Ditës së Pavarësisë....
  Lajme01 Mars 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ndërsa lokalisht pritet të ketë reshje shiu, të cilat në momente...
  Lajme01 Mars 2024
  Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është takuar sot me presidenten e Vjosa Osmani. Lajçak ka thënë se me...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.