×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli, bashkë në luftën kundër COVID-19

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Kryeministri Izraelit Benjamin Netanjahu tha se Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të bashkëpunojnë në luftën ndaj virusit COVID-19, një përpjekje konkrete kjo e Izraelit për të normalizuar marrëdhëniet me vendet arabe.

  Gjatë një deklarate për mediat, Netanjahu bëri me dije se bashkëpunimi me Emiratet e Bashkuara Arabe në përballimin e krizës së pandemisë COVID-19 ishte i mundur dhe se do të zyrtarizohej nga ministrat e shëndetësisë të të dy vendeve.

  “Ministrat e Shëndetësisë të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe shtetit të Izraelit do të zyrtarizojnë bashkëpunimin në luftën ndaj COVID-19. Ky bashkëpunim do të vijë në fushën e zhvillimeve teknologjike dhe në ato fusha që do të përmirësojnë sigurinë shëndetësore në të gjithë rajonin.

  Këto janë rezultatet e komunikimeve të vazhdueshme gjatë muajve të fundit dhe do të sjellë zhvillime pozitive për të gjithë rajonin. Sa më të larta të jenë qellimet tona, aq më të lehtë do ta kemi të sjellim miqtë tanë më afër njëri tjetrit”, tha z. Netanjahu.

  Ministri i jashtëm i Emirateve të Bashkuara nuk ka komentuar ende mbi këtë bashkëpunim, i cili do të vinte në një kohë kur vendet arabe kanë kundërshtuar hapur planet e Izraelit për të aneksuar pjesë të territorit palestinez, një plan ky i mbikëqyrur dhe miratuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Aktualisht Izraeli nuk ka marrëdhënie diplomatike me vendet arabe në Gjirin Persik, por shqetësimet e përbashkëta mbi influencën në rritje të Iranit kanë sjellë një përmirësim të marrëdhënieve midis këtyre vendeve

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se në këto vende s’do të ketë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.