×
 • Auto
 • Auto

  E ke tepruar me alkoolin? Tani ta tregon një smartfon

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Nuk është gjithnjë e lehtë ta dish se kur e ke tepruar me alkoolin. Por në këtë pikë, mund të të ndihmojë smartfoni yt, duke matur dhe vlerësuar ndryshimet në mënyrën se si ecën.

  Pasja akses në të dhëna në kohë reale për nivelin e alkoolit në gjak mund të ndihmojë njerëzit të reduktojnë sasinë që konsumojnë dhe të parandalojnë ngarjen e makinës nën efektet e alkoolit, thonë kërkuesit e universitetit të Pitsburgut. Ata kanë studiuar 22 të rritur mes moshës 21 dhe 43 vjec  dhe u dhanë vullnetarëve një gotë vodka me sasi të mjaftueshme alkooli për të prodhuar një përqendrim në frymë prej 0.2 për qindësh. Në SHBA, limiti për tolerimin e alkoolit është 0.08 për qind.

  Pjesëmarrësit kishin një orë kohë për të përfunduar gotën dhe më pas analizohej përqendrimi i alkoolit në frymë çdo orë, për shtatë orë radhazi ndërsa atyre u kërkohej të bënin 10 hapa në vijë të drejtë. Kërkuesit u vendosën pjesëmarrësve nga një smartfon dhe duke përdorur një aplikacion për regjistrimin e të dhënave, telefonët matën shpejtësinë dhe lëkundjet anash, para prapa, poshtë e lart.  Në 90 për qind të kohës, kërkuesit mundën të saktësonin, nisur nga këto të dhëna, se kur limiti i alkoolit tek një person ishte kapërcyer. Tani kërkuesit thonë se kanë hedhur themelet edhe për një kërkim të ri në të ardhmen, atë të përdorimit të smartfonëve për të dalluar në distancë teprimin me alkoolin.

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Auto20 Qershor 2024
  Kompanitë kineze të veturave i kanë bërë thirrje Pekinit që të “godasë” rivalët e BE-së me taksa importi deri në 25 për...
  Auto19 Qershor 2024
  Akio Toyoda, nipi i themeluesit të Toyota-s, Kiichiro Toyoda, është rizgjedhur në bordin e kompanisë. Toyoda i mbijetoi zgjedhjeve, së bashku me...
  Auto19 Qershor 2024
  Policia e Dubait është krenare që ka në shërbim të saj një flotë të lakmueshme makinash. Nga Ferrari te Bugatti, duke përfshirë...
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Departamenti i Krimeve të Rënda i Prokurorisë Themelore në Prizren, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve B.B., dhe B.K., për shkak të...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osman është takuar me homologen e saj sllovene, Natasha Pirc-Musar, në margjinat e Samitit të Paqes për Ukrainën që u...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidenti Bajram Begaj zhvilloi sot në Berlin një takim me përfaqësues të mërgatës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme në fusha të...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ish-deputeti i LDK-së, Shkumbin Gashi dhe Sylë Balaj janë liruar nga akuza për keqpërdorim me vota për zgjedhjet e shkurtit 2021. Sipas...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohen më 26 qershor në Bruksel. Lajmin për takimin...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ka dështuar mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me nivelin e menaxhimit të marrëdhënies së punës të anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.