×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dy raketa nga Rripi i Gazës në drejtim të Izraelit

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Dy raketa janë shkrepur nga Rripi i Gazës në jug të Izraelit, njoftoi ushtria izraelite.

  Sipas një raporti nga Jerusalem Post, nuk ka të plagosur dhe nuk pati dëme në zonë.

  Raketat u lëshuan disa ditë para njoftimit të mundshëm të hapave të parë të aneksimit të Bregut Perëndimor nga ana e Izraelit.

  Qeveria izraelite mund të fillojë të aneksojë zonat në Bregun Perëndimor dhe Luginën e Jordanit në përputhje me planin e presidentit amerikan, Donald Trump për Lindjen e Mesme.

  Palestinezët me vendosmëri e kundërshtojnë planin. Sipas mendimit të tyre, ai favorizon Izraelin. Plani është gjithashtu shumë i diskutueshëm ndërkombëtarisht.

  Krahu i armatosur i organizatës palestineze Hamas, e cila qeveris Rripin e Gazës, e ka përshkruar çdo aneksim si deklaratë lufte.

  Hamasi, konsiderohet si një organizatë terroriste nga ana e Izraelit.

  Shumica e botës i konsiderojnë joligjore vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor dhe planet e aneksimit kanë ngritur shqetësime se masa mund të krijojë paqëndrueshmëri në rajon.

  Bregu Perëndimor është okupuar nga Izraeli në luftën arabo-izraelite në vitin 1967.

  Plani i Trumpit i ofron Izraelit kontroll mbi vendbanimet hebraike në Bregun Perëndimor dhe Luginën strategjike të Jordanit si dhe shpall Jerusalemin si “kryeqytetin e pandarë të Izraelit”.

  Dokumenti gjithashtu flet për mundësitë e krijimit të shtetit palestinez me kryeqytet në një pjesë të Jerusalemit lindor, por vendos një seri kushtesh që duhet të përmbushen nga palestinezët.

  Palestinezët kanë thënë se ata nuk e konsiderojnë Uashingtonin si një lojtar të paanshëm në konfliktin që po zgjatë me dekada. /REL/

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.