×
 • Lajme
 • Lajme

  Dushan Janjiq thotë se nuk do të ketë dialog

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Propozimi i Zyrës së Prokurorit të Specializuar për aktakuzë kundër presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së Kadri Veseli për kinse krime lufte, është një precedent që do të ndikojë në situatën në Kosovë, tha drejtori i Forumit për Marrëdhënie Etnike në Serbi, Dushan Janjiq.

  “Kjo është një fazë e hershme e procesit që mund të ketë pasoja të menjëhershme politike për situatën në Kosovë në drejtim të intensifikimit të konfrontimeve brenda-shqiptare dhe forcimit të kërkesave për zgjedhje të reja dhe largimin e presidentit”, tha Janjiq për agjencinë serbe të lajmeve Beta.

  “Pra, Kosova mund të merret me zgjedhje gjatë gjithë këtij viti, dhe më pas nuk do të ketë dialog,” shtoi Janjiq.

  Sipas tij, opsioni i parë që i dërguari amerikan Richard Grenel ka para tij tani është të caktojë një takim të ri në korrik ose gusht, por ‘duhet të kihet parasysh se ekziston një luftë parazgjedhore në Amerikë, dhe se nuk ka marrëveshje midis Kongresit dhe Shtëpisë së Bardhë’.

  “Në një situatë të tillë, rreziku rritet që Beogradi të tërhiqet në rrethana brenda-amerikane dhe, për shembull, të nënshkruajë një marrëveshje nën ndërmjetësimin e Grenell, dhe që Donald Trump do t’i humbasë zgjedhjet” që padyshim nuk e kanë fotografinë e plotë”, vlerësoi ai.

  “Nuk do të ketë dialog. Nuk e shoh pse presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të shkonte në Uashington. Vizita mund të përdoret për bisedime për lobim, por edhe kjo do të mbetej nën hijen e ngjarjeve aktuale”, beson Janjiq./Lajmi.net

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë pjesë në Samitin e Paqes për Ukrainën, i cili është mbajtur në Zvicër. Në një...
  Lajme18 Qershor 2024
  Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka rënë nën llupën e Prokurorisë së Speciale të Kosovës, nën dyshimin për kurdisje të tenderit “Themelimi...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zyra Kombëtare e Auditimit (ZKA), ka gjetur shkelje të shumta në ministrinë e Financave, Punës dhe Transfereve. Tek kategoria e ndarjes së...
  Të tjera
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...
  Opinione18 Qershor 2024
  Kurti ta mbajë mend mirë këtë mësim. Kështu e përmbledh në një analizë të tij profesori amerikan Alon Ben-Meir mesazhin ndaj Kryeministrit...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.