×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Çmimet e ushqimeve shënojnë nivelin më të ulët në 2 vite

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Sipas një deklaratë të Kombeve të Bashkuara, çmimet e ushqimeve në muajin maj shënuan nivelin më të ulët në dy vjet. Indeksi i çmimeve të Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO), i cili monitoron çmimet e ushqimeve në mbarë botën, ishte mesatarisht 124.3%  në maj kundrejt 127.7% muajin e kaluar.

  Ky është çmimi më i ulët  që nga prilli 2021 dhe do të thotë se indeksi tani është 22% nën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave që arriti në mars 2022 pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës.

  Çmimi i drithërave ra gati 5% në maj nga një muaj më parë, por çmimet ndërkombëtare të orizit vazhduan të rriten në maj. Çmimi i sheqerit u rrit 5.5% nga prilli për të katërtin muaj radhazi, pasi shqetësimet për fenomenin e motit El Nino shtuan rreziqet e furnizimit global, tha FAO.

  Megjithatë, përmirësimi i kushteve të motit në Brazil dhe çmimet më të ulëta të naftës së papërpunuar kufizuan çmimin e sheqerit në tregje.

  Në një raport të veçantë mbi ofertën dhe kërkesën për drithëra, FAO bëri parashikimin e saj për prodhimin global të drithërave këtë vit në 2.813 miliardë ton, 1% më shumë nga viti 2022 kryesisht për shkak të një rritjeje të pritshme të prodhimit të misrit.

  Rezervat globale të drithërave për 2023/24 pritet të rriten me 1.7% nga viti në vit në një rekord prej 873 milionë tonësh, të nxitura nga stoqet më të larta të pritshme të misrit, orizit dhe elbit.

  Megjithatë, rezervat e grurit pritet të shënojnë rënie të  prodhimit ndërsa kërkesa pritet të mbetet e qëndrueshme./FrontOnline/

   

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, doli para një gjykate në Nju Jork të hënën, për t’u përballur me akuzat për...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi të hënën përdorimin e një vaksine të dytë të malaries për të frenuar sëmundjen kërcënuese për jetën,...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.