×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Çfarë shkakton dhimbjen në thembra?

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Ndërsa mund të ketë shumë arsye për dhimbjen në thembra, kirurgët i kategorizojnë dhimbjet e thembrës në katër shkaqe kryesore: fasciiti plantar, tendiniti i Akilit, bursiti dhe dhimbja nervore.

  Diagnostifikimi i çështjes specifike varet nga vendndodhja e saktë e dhimbjes dhe si ndikon dhimbja në lëvizjen mekanike të këmbës.

  Shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së thembrës është fasciiti planar, i cili është një inflamacion i brezit të indit (fascia plantar) që shtrihet nga thembra deri tek gishtërinjtë. Kur pacientët vuajnë nga kjo sëmundje, fascia acarohet dhe më pas bëhet e përflakur duke rezultuar në dhimbje thembra ose dhimbje në harkun e këmbës.

  Dhimbja e fascisë Plantar është një shenjë tregimi se ka çështje mekanike që ndodhin në mënyrën e funksionimit të këmbës. Ndërsa shumica e pacientëve reagojnë mirë ndaj trajtimeve konservatore, disa kërkojnë operacion për të korrigjuar problemin.

  Tendiniti i Akilit, ose inflamacioni i tendinit të Akilit, gjithashtu mund të jetë një shkak i dhimbjes së thembrës, transmeton lajmi.net. Shpesh e shohim këtë gjendje “të tepruar” në pacientët tanë atletikë që luajnë sporte me ndikim të lartë, të tilla si basketbolli ose tenisi.

  Ato shpesh kanë një rritje të papritur të aktivitetit përsëritës që përfshin tendinin e Akilit, i cili vë shumë shpejt stresin në tendin shumë shpejt, duke çuar në mikro-dëmtime të tendinit, shkruan alternative medicine.

  Një tjetër shkak i dhimbjes së thembrës që shihet zakonisht është bursiti, ku “jastëku yndyrë” i thembrës shfaq skuqje dhe ënjtje nga inflamacioni i qeses së vogël të mbushur me lëng brenda thembra, e quajtur bursa.

  Bursa, e cila mbron thembra nga fërkimi, mund të bëhet e përflakur nga lëvizja e përsëritur ose acarimi nga këpucët

  Më në fund, një shkak disi më pak i zakonshëm i dhimbjes së thembrës është dhimbja nervore. Kur nervat janë të përfshirë, ndjehet më shumë si një djegie apo dhimbje elektrike duke goditur ose rrezatuar poshtë këmbës nga thembra, zakonisht drejt gishtërinjve.

  Një pacient shpesh do të më thotë “djegiet” e thembrës së tyre. Ekzistojnë ilaçe që mund të ndihmojnë me dhimbjen nervore, por në këtë rast, pacienti ka tendencë të ketë nevojë për kirurgji të dekompresionit nervor, një procedurë për të ndihmuar “mos-bllokuar” nervin që shkakton dhimbjen.

  KEDS njofton për punime në rrjet, në këto komuna do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lifestyle18 Qershor 2024
  Fëmijët në festat e ditëlindjeve shpesh marrin energji të tepërt pasi shijojnë ëmbëlsira dhe torta, prandaj shumë njerëz pyesin veten: A është...
  Lifestyle16 Qershor 2024
  Dashi Parashikohet një muaj i ri i mbushur me evente interesante për tu rikthyer në lojë, pas një periudhe përhumbje, sidomos në...
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Të tjera
  Vip18 Qershor 2024
  Fituesi i edicionit të dytë të Big Brother VIP Luiz Ejlli ka përfunduar në duart e SPAK-ut. Luiz Ejlli është kallëzuar se...
  Vip18 Qershor 2024
  Ditën e sotme (18 qershor) aktori i njohur kosovar Vedat Bajrami feston ditëlindjen. Ai mbushi plotë 44 vite jetë ku gjatë karrierës...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është arrestuar në Pejë, pasi që gjatë kontrollit në veturën e tij janë gjetur dhe konfiskuar një pistoletë Zoraki me...
  Sport18 Qershor 2024
  Në ndeshjen e dytë në “EURO 2024”, Shqipëria do të ndërrojë stadium. Nga “Signal Iduna Park”, kombëtarja shqiptare do të luajë nesër...
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.