Bota/Rajoni

Cakaj pas takimit me Grenellin: Nuk ka plan për ndarje të Kosovës apo shkëmbim territoresh

Cakaj pas takimit me Grenellin: Nuk ka plan për ndarje të Kosovës apo shkëmbim territoresh
18:39 | 26 Qershor 2020

Ministri i Punëve të Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj përmes një postimi në Facebook ka njoftuar se është takuar me Ambasadorin Richard Grenell.

Cakaj ka njoftuar se kanë biseduar për rëndësinë e një marrëveshje të qëndrueshme mes Republikës së Kosovës e Serbisë dhe nxitjes së zhvillimit ekonomik në Ballkanin Perëndimor.

Cakaj ka theksuar se nuk ka marrëveshje të fshehtë as plan për ndarjen e Kosovës, as shkëmbim territorial.

Postimi i plotë:

Sot në Shtëpinë e Bardhë në Uashington patëm një takim të shkëlqyer me Ambasadorin Richard Grenell.

Biseduam për rëndësinë e një marrëveshje të qëndrueshme mes Republikës së Kosovës e Serbisë dhe nxitjes së zhvillimit ekonomik në Ballkanin Perëndimor në përgjithësi.

Për sqarim: S’KA MARRËVESHJE TË FSHEHTË, AS PLANE PËR NDARJE TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS, AS SHKËMBIME TERRITORIALE, AS NXITIM PËR NDONJË MARRËVESHJE TË DËMSHME, VEÇ PËRPJEKJE PËR TË NXITUR ZHVILLIMIN EKONOMIK E FORCUAR POPULLIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NDËRKOMBËTARISHT ME MBËSHTETJEN E SHTETEVE TË BASHKUARA TË AMERIKËS!

Pavarësisht sfidave, Shqipëria do të vazhdojë mbështetjen e pakursyer për Republikën e Kosovës!

ZOTI I BEKOFTË SHTETET E BASHKUARA TË AMERIKËS!

Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online

Të tjera