×
 • Lajme
 • Lajme

  Bytyçi i PDK-së: Me mosvotimin e ligjit për UÇK, VV e LDK i dhanë një fitore Vuçiqit

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Zëdhënësi i PDK-së, AvniBytyçi, ka thënë se me mos pjesëmarrjen në votimin për ligjin për vlerat e UÇK-së, deputetët e VV dhe ata të LDK i kanë dhënë dje një fitore të shkëlqyer Vuçiqit dhe Serbisë, mu para ballafaqimit final në dialog.

  Bytyçi ka kritikuar ashpër VV e LDK që deri dje ishin në koalicion, për çasjen e tyre arkaike.

  “LDK, po tregon se është parti drejtë shuarjes, pa koncept, pa guxim, pa ide për të ardhmen. E mbetur peng në arkaizmin e mllefit dhe viktimizimit para UÇK-së, edhe mbi dy dekada pas luftës. Ajo po mendon se mund të përfitoj pafundësisht nga kjo dhe ta mbaj peng te saj qytetarin e ri, duke u viktimizuar, gjithmonë duke akuzuar, por edhe duke synuar të përfitojë pikërisht meritokraci nga frytet e luftës çlirimtare për liri. Ndërsa LVV, solide në qëndrimin e vet konstant të manipulimit përfitues politik, noton në këtë amulli dhe degradim, duke treguar se jo vetëm nuk qëndron për asgjë, por kur bëhet fjalë për Serbinë, Albin Kurti “çuditërisht” humbi shkëlqimin “radikal”, pikërisht për këtë temë. Kështu bëri edhe sa ishte në qeveri. Dje, këtë e përsëriti ai me partinë e tij në Kuvend”, ka shkruar Bytyçi në faqen e tij në Facebook.

  Deklarata e plotë e Zëdhënësit të PDK-së, Avni Bytyçi:

  Dje në Kuvend, me “dezertimin” në votim për Projektligjin për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së, nuk mbeti keq luftëtari i UÇK-së, as UÇK-ja. LDK dhe LVV i dhanë një fitore të shkëlqyer Vuçiqit dhe Serbisë!

  Jo vetëm kaq. Ishte inkurajim për Serbinë dhe Vuçiqin, për gjendjen ku ndodhet sot Kosova, mu para ballafaqimit final me Serbinë!

  LDK, po tregon se është parti drejtë shuarjes, pa koncept, pa guxim, pa ide për të ardhmen. E mbetur peng në arkaizmin e mllefit dhe viktimizimit para UÇK-së, edhe mbi dy dekada pas luftës. Ajo po mendon se mund të përfitoj pafundësisht nga kjo dhe ta mbaj peng te saj qytetarin e ri, duke u viktimizuar, gjithmonë duke akuzuar, por edhe duke synuar të përfitojë pikërisht meritokraci nga frytet e luftës çlirimtare për liri.

  Ndërsa LVV, solide në qëndrimin e vet konstant të manipulimit përfitues politik, noton në këtë amulli dhe degradim, duke treguar se jo vetëm nuk qëndron për asgjë, por kur bëhet fjalë për Serbinë, Albin Kurti “çuditërisht” humbi shkëlqimin “radikal”, pikërisht për këtë temë. Kështu bëri edhe sa ishte në qeveri. Dje, këtë e përsëriti ai me partinë e tij në Kuvend.

  Ai vetëm sa po dëshmon, sa i dobët, peng dhe frikacak është para Serbisë. “Ujk” me shqiptarët, ndërsa dele me Serbinë!

  Nga sjellja e djeshme politike, i vetmi që nuk duhet të shqetësohet është luftëtari i vërtetë i UÇK-së, që ka kryer një mision të madh historik. Por, duhet të shqetësohen të tjerët, edhe numrat e fryrë të “veteranëve”.

  Me sjellje të tilla, a po e inkurajon dikush të keqën historike të ri përsëritet?

   

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=197929281672450&id=100043661372108&sfnsn=mo

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se Spanja po refuzon ta njohë pavarësinë e Kosovës, duke e përmendur si...
  Lajme25 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar për rrëmbimin që kishte ndodhur në Prishtinë të enjten në mbrëmje. Sipas njoftimit, njëri është 18 vjeç me...
  Lajme25 Maj 2024
  Jens Stoltenberg u ka bërë thirrje aleatëve të NATO-s që furnizojnë Ukrainën me armë për t’i dhënë fund ndalimit të përdorimit të...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Aplikimi i Kosovës për të qenë anëtare e asocuar në Asamblenë Parlamentare të NATO-s do të jetë në agjendë në takimin e...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Blakaj: Institucionet s’kanë bërë mjaftueshëm për dokumentimin e krimeve të luftës, shumë prova janë zhdukur Institucionet e Kosovës po fajësohen se nuk...
  Lajme25 Maj 2024
  Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin...
  Lajme25 Maj 2024
  Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Kemi kaluar shifrën prej 1.5 milion Dje në Kosovë ka përfunduar procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.