×
 • Lajme
 • Lajme

  Bushati: Lugina duhet të bashkohet rreth një platforme që mbron identitetin kombëtar

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati, në Report TV ka thënë se shqiptarët e Luginës duhet të bashkohet rreth një platforme përmes së cilës do të mbrojë identitetin kombëtar.

  “Duhet ndaluar asimilimi! Kurthit të numrave në një parlament njëngjyrësh që ka pak lidhje me një vend Europian duhet t’i vihet përballë platforma e të drejtave të tyre”, ka thënë ai.

  Ai ka shtuar tutje se Serbia është futur në procesin e europianizimit, por pa u demokratizuar.

  NimiTV, dhurata ideale e fundvitit
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka rënë nën llupën e Prokurorisë së Speciale të Kosovës, nën dyshimin për kurdisje të tenderit “Themelimi...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zyra Kombëtare e Auditimit (ZKA), ka gjetur shkelje të shumta në ministrinë e Financave, Punës dhe Transfereve. Tek kategoria e ndarjes së...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, zëvëndësministri i Mbrojtjes Syla, ambasadori Mehdi Halimi, drejtori i Përgjithshëm i Policisë Gazmend Hoxha dhe...
  Të tjera
  Opinione18 Qershor 2024
  Kurti ta mbajë mend mirë këtë mësim. Kështu e përmbledh në një analizë të tij profesori amerikan Alon Ben-Meir mesazhin ndaj Kryeministrit...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.