Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Brukseli e bën obligative mbajtjen e maskave në gjithë hapësirat publike

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Mbajtja e maskës është bërë obligative në gjithë hapësirat publike në kryeqendër të Belgjikës, Bruksel, nga sot, pas rritjes së rasteve me COVID-19 në vend, shkruan agjencia Reuters.

  Brukseli, ku e kanë selinë Bashkimi Evropian dhe NATO, ka regjistruar mesatarisht nga 50 raste për 100 mijë banorë gjatë javës së kaluar.

  Të gjithë në qytet, që ka popullatë rreth 1.2 milionë, tash duhet të mbajnë maska në park, në rrugë dhe vendet tjera publike, si dhe në hapësirat private që janë të qasshme për publikun, është thënë nga autoritetet e qytetit.

  Deri më tash maskat kanë qenë obligative vetëm në vendet e ngarkuara publike dhe të mbyllura, si në qendra tregtare.

  Rregulli i mbajtjes së maskës në Bruksel është një prej më strikteve në kryeqendrat e Evropës dhe ndjek një vendim të ngjashëm me atë nga autoritetet e Madridit në korrik. Në Paris mbajtja e maskës është e obligueshme në ambiente të hapura vetëm në vende të ngarkuara.

  Belgjika është goditur rëndë nga pandemia, me afro 10 mijë të vdekur deri më tash.

  Infeksionet janë rritur dukshëm në javët e fundit. Të martën Belgjika ka regjistruar më tepër se 60 raste për 100 mijë banorë gjatë dy javëve të fundit, krahasuar me 7.5 në Itali, 13 në Gjermani, 29 në Francë e 90 në Spanjë.

  Britania e Madhe javën e kaluar ka paralajmëruar masë karantine për personat që vijnë nga Belgjika.

  Fëmijët nën moshën 12-vjeçare, njerëzit që merren me sport apo punë fizike në hapësira publike, janë të përjashtuar nga obligimi i mbajtjes së maskave.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.