×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Borell rrëfen tensionet e takimit Hoti-Vuçiq: S’ishin diskutime të lehta, pati mospjatime

  FrontOnline
  18 Korrik 2020

  Se diskutimet e takimit të 16 korrikut në mes të Avdullah Hotit dhe Aleksander Vuçiqit në Bruksel nuk kanë qenë të lehta, e thotë edhe nikoqiri, Josep Borell.

  Një gjë të tillë Borell e ka thënë në një shkrim në të cilin ka rrëfyer për atmosferën brenda takimit Kosovë-Serbi në Bruksel.

  “Ne kemi shpenzuar të gjithë pasditen dhe orët e para të mbrëmjes në diskutime intensive me të dy partnerët. Këto nuk kanë qenë diskutime të lehta. Temat si personat e humbur dhe të zhvendosur janë tejet çështje emocionale dhe janë pjesë thelbësore e pajtimit”, thotë Borell, raporton Gazeta Express.

  Ai ka treguar se gjithashtu në takim është diskutuar për bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve.

  “Kjo për mua është e ardhmja e raporteve në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ata i përkasin të njëjtit rajon dhe janë duke rrugëtuar drejt të njëjtit destinacion -Evropës”, ka shtuar tutje Përfaqësuesi i Lartë i BE’së, Josep Borell.

  Ai thotë se në të ardhmen, njerëzit, kapitali dhe mallrat duhet të lëvizin lirshëm.

  “Ata duhet të punojnë gjithashtu për zhvillimin e ekonomisë dhe infrastrukturës së tyre. Kjo është për përfitimin e dyanshëm dhe BE ka bërë mjaft përpjekje për të vendosur një kornizë për një bashkëpunim të tillë”, thekson spanjolli, raporton Gazeta Express.

  Ndërmjetësuesi i negociatave thotë se puna e BE’së me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hotin vetëm sa ka filluar.

  Në shkrim e sipër Borell gjithashtu ka treguar se në mes kryeministrit të Kosovës dhe presidentit të Serbisë ka pasur mospajtime, megjithatë thotë se është i impresionuar nga fakti se të dy palët kanë shprehur gatishmëri për të vazhduar dialogun.

  “Ne iu kërkuam atyre që të dërgojnë ekipet e tyre në javën e ardhshme, kështu s’do të humbim kohë”, ka treguar Borell.

  Ai ka treguar gjithashtu se në shtator do të jetë takimi i radhës Hoti-Vuçiq në Bruksel.

  “Mezi pres të punoj me ta dhe jam shumë i lumtur që mund të mbështetemi në përvojën e gjatë diplomatike të Përfaqësuesit Special të BE-së Miroslav Lajcak për këtë detyrë të ndërlikuar. Kemi shumë për të arritur së bashku për të mirën e Serbisë, Kosovës dhe Bashkimit Evropian”, shprehet Borell

  Përfaqësuesi i Lartë i BE’së gjithashtu ka falënderuar presidentin e Francës, Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane, Angela Merkel, për mbështetjen e dialogut në mes të Beogradit dhe Prishtinës duke organizuar Samitin e Parisit.

  “Ata i dhanë shtysën e fundit procesit për të nisur përsëri, faleminderit!”, shprehet Borell.

  Ndër të tjera ai thotë se e ka bërë të ditur qysh në fillim që dialogu Kosovë-Serbi dhe Ballkani Perëndimor do të jenë prej prioriteteve kryesore të tij.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Nënkryetaria e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, së bashku me deputetin Erxhan Galushi, i cili e kryeson Grupin e Miqësisë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar në platformën X”, për shtatoren e ngritur për Leotrim Ahmetin në Skenderaj, 7-vjeçari që u...
  Lajme18 Qershor 2024
  Profesori i Universitetit Johns Hopkins në Washington, Edward P. Joseph ka folur për insistimin e Kryeministrit Albin Kurti për një draft -statut...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.