×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE synon të ruajë firmat strategjike evropiane nga shitja në tregun botëror

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Bashkimi Evropian po fillon përpjekjet për të ndalur blerjen e kompanive strategjike evropiane nga korporatat e huaja të subvencionuara, veçanërisht ato nga Kina.

  Komisioni Evropian ka ndërmarrë një hap të parë duke miratuar një list propozimesh për trajtimin e zhvatjeve që kompanitë e huaja të subvencionuara po bëjnë në Evropë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Alfonso Beato njofton nga Barcelona.

  Udhëheqësit evropianë janë të shqetësuar se kompanitë evropiane në vështirësi financiare mund të blihen me çmime të volitshme nga investitorët kinezë që janë në kërkim të shfrytëzimit të pasojave ekonomike të shkaktuara nga koronavirusi.

  Bashkimi Evropian dëshiron të marrë autorizimin për të vendosur kushte për investitorët e subvencionuar jashtë Evropës ose të bllokojë totalisht marrëveshjet.

  “Tregu i përbashkët është çelësi për begatinë evropiane, por ai funksionon vetëm nëse ekziston një fushë e barabartë konkurrence. Për komisionin, është përparësi mbrojta e këtij parimi nga dëmet që mund t’i shkaktohen nga kompanitë e huaja të subvencionuara”, tha Margrethe Vestager, Komisionere e BE-së për Epokën Dixhitale.

  Kompanitë kineze tashmë kanë një prani të madhe në Evropë, pasi kanë investuar më shumë se 180 miliardë dollarë në 20 vitet e fundit.

  Organizata Ndërkombëtare e Prodhuesve të Automjeteve rendit Kinën si prodhuesin më të madh të makinave në botë, duke tejkaluar nivelin e prodhimit nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia së bashku. Prodhuesit kinezë të makinave po përpiqen të investojnë më shumë në Evropë.

  “Për shembull, ata duan ta blejnë kompanitë Volvo dhe Mercedes Benz. Ata nuk janë të interesuar vetëm në aspektin e prodhimit të plotë të makinave, por edhe qasjen në asetet strategjike të kompanive”, tha analistja Yuan Ji Zheng nga Universiteti i Barcelonës.

  Këto pasuri përfshijnë kompani si URBASER të Spanjës, e cila u ble nga Firion Investments, një korporatë e kontrolluar nga një grup kinez që ka kontrata publike në menaxhimin e mbeturinave.

  Bashkimi Evropian ka filluar të shqyrtojë mënyra për të trajtuar efektet e subvencioneve të huaja.

  “Kjo do të frenonte investimet kineze, pasi shumica e tyre që investojnë jashtë Kinës e bëjnë këtë me pjesëmarrjen e qeverisë kineze ose ato janë korporata tërësisht shtetërore”, tha analisti Antonio Liu Yang.

  Detyra kryesore e Bashkimit Evropian në këtë moment është krijimi i mjeteve të duhura për të parandaluar korporatat e subvencionuara nga jashtë që të kenë avantazhe të padrejta në tregun evropian dhe të parandalojnë zhvatjet në këtë kohë pandemie.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Nesër në Luksemburg do të mbahet takimi i ministrave të jashtëm të BE-së, ku në agjendën e tij është edhe takimi me...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.