Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  BE nuk i tërheq vërejtjen Vuçiqit, për paralajmërimet e tij flet në formë të përgjithësuar

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Bashkimi Evropian as që ka dashur ta komentojë deklaratën e presidentit serb, Aleksander Vuçiq, i cili paralajmëroi një konflikt të mundshëm me Kosovën nëse problemi i kahmotshëm nuk zgjidhet përmes dialogut.

  Zëdhënësi, Peter Stano, në një përgjigje për lajmi.net, ka thënë se BE nuk komenton qëndrimet apo raportimet e mediave, mirëpo se sipas tyre, thirrja që bën BE është shumë e qartë, shkruan lajmi.net.

  “Ne nuk i komentojmë për raportime të mediave apo deklaratat e të tjerëve kur interpretojnë qëndrimet e të tjerëve. Si parim, ne gjithmonë kemi bërë thirrje për aktorët politikë në Serbi, në Kosovë dhe në gjithë regjionin, që të promovojnë një atmosferë të favorshme për stabilitet dhe bashkëpunim”, ka thënë Stano për lajmi.net.

  Vuçiq në një deklaratë të lëshuar dje për media ka paralajmëruar se nëse nuk ka zgjidhje mes Kosovës dhe Serbisë përmes dialogut, atëherë mund të ketë konflikt të ngjashëm me atë mes Armenisë dhe Azerbejxhanit.

  Kjo deklaratë nga Vuçiq ka nxitur reagime të ashpra në Kosovë, teksa u.d e presidentit, Vjosa Osmani, ka kërkuar edhe reagimin e NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

  Vuçiq në një deklaratë të lëshuar dje për media ka paralajmëruar se nëse nuk ka zgjidhje mes Kosovës dhe Serbisë përmes dialogut, atëherë mund të ketë konflikt të ngjashëm me atë mes Armenisë dhe Azerbejxhanit.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Një person me lëndime në kokë dhe këmbë është paraqitur në stacionin policor Leposaviq dhe ka deklaruar se është sulmuar fizikisht dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Lajme24 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, mori pjesë në Iftarin, darkën e Ramazanit, të organizuar nga stafi i Ambasadës Amerikane. Ai...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Liderёt e Bashkimit Evropian nёpёrmjet tё konkluzave kanё pёrshendetur marrëveshjen e arritur nё Ohёr të Mqedonisë së Veriut, nё mes tё kryeministrit...
  Lajme24 Mars 2023
  Trepça ka hapur rreth 100 vende të lira të punës. Është hapur konkurs i brendshëm për punëtorë në Minierë LINKU KËTU
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Tanzania ka njoftuar shpërthimi e një sëmundje vdekjeprurëse e cila vjen nga virusi Marburg. Deri më tani janë shënuar 5 viktima si...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me kabinetin qeveritar sot do të bëjë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit”...
  Lajme24 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji, në mbledhjen e mbajtur të enjten, ka vendosur për shtrenjtim të çmimit të rrymës. Ky...
  Lajme24 Mars 2023
  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere sot do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të ketë diskutim rreth Bordit Drejtues të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.