×
 • Lajme
 • Lajme

  Avokatja Gashi: Marrja në pyetje e dëshmitarëve në Hagë po vonon, gjykimi do zgjasë shumë

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  Fehmije Gashi, avokatja tjetër e akredituar nga Specialja ka treguar arsyen për vonimin e procesit të gjykimit ndaj ish-krerëve të UCK-së në Hagë.

  Ajo në një-vjetorin e fillimit të procesit ka folur për Front Online lidhur me këtë çështje.

  Gashi deklaron se gjykimi do të zgjasë shumë.

  Ajo thotë se marrja në pyetje e dëshmitarëve po vonon shumë.

  “Në bazë të dëshmitarëve të cilët i ka propozuar prokuroria të cilët janë duke shkuar shumë ngadalë marrja në pyetje e tyre dukët se do të zgjasë shumë. Përveç dëshmitarëve të prokurorisë edhe mbrojtja në këtë rast të pandehurve në Gjykatë Speciale do të ofrojnë shumë dëshmitarë dhe prova për të provuar pafajësinë e tyre. Nuk e di sa mund të jetë periudha kohore por mendoj që do zgjatë shumë gjykimi. Kodi i procedurës penale ndër parimet themelore e ka që kur janë personat paraburgim të zhvillohet një gjykim i drejtë dhe kohë të arsyeshme”, tregon Gashi.

  Gashi ka treguar se si po e sheh procesin e deritanishëm të gjykimit në Hagë.

  “Gjykata po e konsideron që po e kryen punën e saj. Prokuroria dhe avokatët, mbrojta dhe të pandehurit janë palë të barabarta përpara trupit gjykues varësisht nga provat e ofruara merret edhe vendimi. Gjatë marrjes në pyetje të disa të dërguarve të nivelit evropian-botërorë ata edhe pse kanë qenë dëshmitarë të prokurorisë kanë qenë me deklarimet e tyre objektive dhe në favor të pandehurit në rast”, përfundon Gashi.

  Në procesin gjyqësor që po zhvillohet në Hagë, deri më tash janë dëgjuar 54 dëshmitarë.

  Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe Selimi ndodhen në paraburgim në Hagë prej nëntorit të vitit 2020, pasi akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Ata janë deklaruar të pafajshëm për akuzat që rëndojnë mbi ta.

   

  Më shumë se 3 vjet në paraburgim/ Avokatët për ish-krerët e UÇK-së: Procesi jotransparent, gjykimi mund të zgjasë me vjet

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Lajme12 Prill 2024
  Inspektorati i Policorë i Kosovës, departamenti i Inspektimeve ka publikuar sot raportin e inspektimit të jashtëzakonshëm, ku janë përfshirë në stacionet policore...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidenca e Republikës së Kosovës, njofton se përmes një video-adresim Hillary Clinton, Sekretarja e 67-të e Shtetit të SHBA-ve, do të flas...
  Lajme12 Prill 2024
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se rasti i fundit i femicidit në Kosovë paraqet një rast tjetër të mjerueshëm të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Lajme12 Prill 2024
  Sibel Halimi, drejtoreshë të Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka reaguar për vrasjen e një gruaje sot në Ferizaj. Ajo në një...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Rreth 40 lëshime raketash janë identifikuar duke kaluar nga Libani, tha ushtria izraelite. Në një postim në Telegram, Forcat e Mbrojtjes së...
  Lajme12 Prill 2024
  Në shenj revolte dhe reagimi për vrasjen e 21-vjeçares në Ferizaj, Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist, të hënën në orën 17:30...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj,...
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.