×
 • Lajme
 • Lajme

  Avokati Koci ngre dilema mbi mandatin e Gjykatës Speciales

  FrontOnline
  28 Shtator 2020

  Avokati Arianit Koci ka vënë në pikëpyetje e ligjshmërinë e Dhomave të Specializuara në Hagë, që sot kryen seancën e parë publike me një të akuzuar.

  Koci i ftuar në Interaktiv të KTV-së, tha se në kontaktin e parë me Specialen, ku është i akredituar si avokat, tha se do ta ngre çështjen e ligjshmërisë së saj. Për këtë, ai iu referua afateve që parashihen për veprimin e Speciales – pesë vjet nga formimi.

  Ai thotë se Dhomat e Specializuara kanë një Gjykatë Kushtetuese dhe pret interpretimin e saj për këtë çështje.

  “Sot ishin veprime procedurale, asgjë nuk kishe për t’u theksuar. Është me rëndësi që gjykata ta qartësojë se a ka mandat apo jo, pasi ka një konfuzion. Gjykata Kushtetuese, ajo që është në kuadër të Gjykatës Speciale, duhet ta qartësojë sa më shpejt, pasi amandamendi kushtetues e parasheh qartë se kjo gjykatë do të zgjatë pesë vjet apo më pak dhe pastaj ky amanadament kushtetues bën referenca konfuze, të orienton në një ligj që fare nuk flet për vazhdimin e mandatit. Ligji tjetër pastaj e përcakton se vazhdohet mandati derisa prej Bashkimit Evropian vjen informacioni sa janë kryer të gjitha, përfshirë edhe ankesat e të akuzuarve”, ka thënë Koci.

  Në funksion të këtij qartësimi, Koci ka thënë se ishte edhe deklarata e sotme e avokatit të Salih Mustafës, që tha se do të sfidojë ligjshmërinë e Speciales.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme24 Maj 2024
  Gjykata Themelore e Pejës ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Pejës për caktimin e masës së paraburgimit ndaj, Agron Gashit i...
  Lajme24 Maj 2024
  Mbyllja e Bankës së Kursimeve në veri, Ulutash-Kurtit: Të shmangen veprimet e njëanshme që mund të nxisin tensione Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor...
  Lajme24 Maj 2024
  Në Serbi, krimet në Kosovë vazhdojnë të mbulohen, por edhe ligjërisht të amnistohen. Nga 57 të akuzuarit për krime të luftës në...
  Të tjera
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...
  Lajme24 Maj 2024
  Një aksident komunikacioni mes një kamioni dhe një veture ka ndodhur sot në qytetin e Shtimes. Nga ky aksident kanë mbetur të...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani priti sot në takim ambasadorin e Republikës italiane në Kosovë, Antonello De Riu. Në takim...
  Sport24 Maj 2024
  Faqja zyrtare e Ligës së Evropës ka publikuar sot (e premte) formacionin më të mirë të sezonit në këtë garë për sezonin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.