×
 • Lajme
 • Lajme

  Avokati i Popullit publikoi raportin me rekomandime “ex-officio” në lidhje me identitetin ligjor për personat e paregjistruar

  FrontOnline
  03 Shtator 2020

  Avokati i Popullit, në kuadër të ushtrimit të kompetencave dhe të përgjegjësive të tij ligjore, sot publikoi Raportin me rekomandime ex-officio nr.148/2020 në lidhje me identitetin ligjor për personat e paregjistruar.

  Raporti me rekomandime ka për qellim tërheqjen e vëmendjes së institucioneve shtetërore për trajtimin dhe për ndërmarrjen e masave në kuadër të kompetencave dhe të përgjegjësive ligjore që i kanë në lidhje me identitetin ligjor për personat e paregjistruar.

  Si rezultat, këtyre individëve tu sigurohet qasje në të drejtat civile, ekonomiko-sociale, kulturore etj., të garantuara me akte nacionale dhe me instrumente ndërkombëtare për të drejtat dhe për liritë e njeriut.

  “Avokati i Popullit, pas rishikimit të legjislacionit përkatës, të instrumenteve ndërkombëtare, dokumentacionit të çështjes, të informatave dhe të të dhënave që i ka, del se në rastin konkret, mossigurimi i identitetit ligjor të personave në fjalë përmban shkelje të të Drejtave dhe të Lirive Themelore të Njeriut, përkatësisht të të drejtave të fëmijëve pasi që autoritetet përkatëse nuk i kanë përmbushur detyrimet kushtetuese dhe ligjore e as standardet ndërkombëtare të aplikueshme në Republikën e Kosovës në lidhje me sigurimin e identitetit ligjore për qytetarët e saj”, thuhet në komunikatë.

  Avokati i Popullit ka identifikuar 84 individë pa identitet ligjor, të cilët nuk mund të kenë qasje në të drejtat themelore të njeriut. Për momentin, 61 individë të moshave të ndryshme janë duke pritur zgjidhje në nivelin administrativ, 23 në nivelin gjyqësor.

  Koha mesatare e pritjes për zgjidhje në cilindo prej niveleve në përputhje me sfidat e theksuar në raport mund të zgjasë nga 2 deri në 7 vjet.

  Raporti jep rekomandime specifike dhe konkrete lidhur me veprimet që duhet t’i ndërmarrin institucionet përkatëse shtetërore lidhur me çështjen dhe është përcjellë tek autoritetet përgjegjëse.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  Qeveria e Kosovës e sheh shqetësuese dhe të pakuptimtë faktin që edhe pas 9 muajsh që kur u krye sulmi terrorist ndaj...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputeti katalunas Eduard Pujol Bonell ka marrë fjalën për të prezantuar në Parlamentin e Spanjës propozimin e “Junts” që Qeveria e Spanjës...
  Ekonomi25 Qershor 2024
  Banka Qendrore e Republikës së Kosovës sipas kalendarit të publikimeve ka publikuar statistikat për institucionet tjera financiare për muajin maj 2024, remitancat...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Lajme25 Qershor 2024
  KD Events & Communications ka reaguar pasi u përfol se hyrja në Prishtina Football Fest është me pagesë. Kjo kompani ka thënë...
  Sport25 Qershor 2024
  Kuqezinjtë e Kombëtares shqiptare mbërritën në Aeroportin e Rinasit pas përfundimit të rrugëtimit të tyre në Euro 2024. Sapo mbërriti në Rinas,...
  Vip25 Qershor 2024
  Çifti PM-Sarah kanë dëshirë të bëhen prindër. Po dasma e shumëpërfolur? Ende jo! DJ PM ishte i ftuar në emisionin “District”, ku...
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.