×
 • Lajme
 • Lajme

  Avni Arifi: Serbia në Kosovë do të gjejë hapësirë në vazhdimësi me mendësinë e Qeverisë ‘Kurti’

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Ish-kryenegociatori për dialogun Kosovë-Serbi për Front Online thotë se me këtë mendësi të Qeverisë ‘Kurti’, Serbia në Kosovë do të gjejë hapësirë në vazhdimësi.

  Arifi ka kritikuar pushtetin aktual, duke thënë se e kanë dobësuar besueshmërinë e vendit tek aleatët ndërkombëtar.

  “Mënyra si po e sheh VV shtrirjen e sovranitetit në veri dhe pikëpamjet për çka është drejtësi dhe vlerë evropiane në mënyrë graduale e kanë dobësuar besueshmërinë e Kosovës si faktor i besueshëm tek vendet kryesore aleate të Kosovës. Sa më gjatë që ka Kosova këtë Qeveri dhe këtë mendësi lista e ndëshkimeve për Kosovën veç sa do të zgjatet kurse roli i Serbisë në Kosovë do të gjejë hapësirë në vazhdimësi”, u shpreh Arifi.

  Serbia pretendon se dhënia e statusit për Kosovën do të ishte vendim i dëmshëm si për Asamblenë Parlamentare të NATO-s dhe veçanërisht për proceset e stabilizimit dhe integrimit euroatlantik në Ballkanin Perëndimor.

  Ekspertët: Serbia s’mund ta ndalojë rrugën e Kosovës drejt NATO-s

   

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të varroset në fshatin Talinoc i Muhaxherëve të Ferizajt, nënoficeri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Muhamet Beqiri. Ai ndërroi...
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës dje në veri të vendit ka gjetur arsenal armësh në dy lokacione të ndryshme. Bëhet e ditur se në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Bashkëpunimi sa vjen e bëhet më i ngushtë ndërmjet Kosovës dhe Forumit Ekonomik të Vjenës (VEF). Për të biseduar për hapat e...
  Të tjera
  Kronika15 Qershor 2024
  Është arrestuar një burrë në Lipjan, i cili dyshohet se ka rrahur motrën e tij. Pas intervistimit me vendim të prokurorit, rasti...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një i dyshuar është arrestuar të premten pasi kishte rrëmbyer një person dhe që për lirimin e tij kërkonte 30,000 euro nga...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një përleshje fizike ka ndodhur ditën e premte mes dy personave në Han të Elezit. Policia njofton se një person ka pësuar...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një burrë nga Jabllanica ka raportuar në Polici zhdukjen e bashkëshortes dhe vajzës së tyre. Sipas Policisë, i njëjti ka njoftuar se...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Për fundjavën që presim Shqipëria do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.