×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Arrestohet Hushpuppi, ylli i Instagramit që tentoi vjedhjen e milionave të klubit anglez

  FrontOnline
  04 Korrik 2020

  Një person, i cili numëron mbi 2.5 milion ndjekës në rrjetin social Instagram, duke treguar stilin e jetesës si i pasur është akuzuar për mashtrim dhe vjedhje parash. Ramon Abbas, i njohur nga ndjekësit e tij në mediat sociale si “Ray Hushpuppi”, u arrestua në Dubai muajin e kaluar pas një hetimi disa mujor të bërë nga FBI. Ai është akuzuar për një mashtrim, i cili kishte si qëllim një klub të Premier League.

  Në një video të postuar nga policia e Dubai, oficerët që morën pjesë në atë që u quajt “Operation Fox Hunt 2”, shihen duke thyer dyert e shtëpisë së Hushpuppi ndërsa ai flinte. Gjithashtu janë arrestuar edhe disa persona të tjerë, të dyshuar për një seri sulmesh kibernetike të koordinuara. Hetuesit thonë se ata ishin në gjendje të gjurmonin lëvizjet e tij duke vëzhguar postimet në Instagram.

  Hushpuppi dyshohet se ka operuar me emaile biznesi ose skema BEC, duke hakuar email-et e korporatave dhe duke mashtruar stafin për të kryer transfertat e parave. Ai është akuzuar gjithashtu në komplotin e pastrimit të miliona dollarëve të vjedhura.

  Abbas dhe disa persona të tjerë akuzohen gjithashtu se kanë ndërhyrë në të dhëna kompjuterike, duke u përpjekur për të vjedhur 100 milion nga një klub anglez, sipas njoftimit të departamentit të policisë. Klubi i Premier League nuk ka bërë asnjë ankesë penale.

  Në një deklaratë, Prokurori amerikan Nick Hanna tha: “Skemat BEC janë një nga krimet kibernetike më të vështira që hasim, pasi ato zakonisht përfshijnë një grup të koordinuar të shpërndarë në të gjithë botën, të cilët kanë përvojë me hackimin e kompjuterave dhe shfrytëzimin e sistemit financiar ndërkombëtar”. Nëse shpallet fajtor, Hushpuppi do të dënohet me 20 vite në një burg federal amerikan

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Benjamin Netanyahu thotë se “asnjë presion” nga aleatët e Izraelit nuk do ta ndalojë qeverinë e tij që të vazhdojë luftën kundër...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...
  Sport20 Shkurt 2024
  Albin Berisha është një prej futbollistëve që u transferua nga Superliga e Kosovës në Rumani. Ish-sulmuesi i Ballkanit në fillim të këtij...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, vlerëson se Republika e Kosovës sot gëzon lirinë e demokracinë sepse minatorët e Trepçës i mbrojtën ato...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përmendur tre momente që sipas tij Turqia dhe presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan,  nuk do...
  Vip20 Shkurt 2024
  Meriton Mjekiqi në ditën e sotme ka prishur sfidën e ‘Vëllait të Madh’. Kjo pasi ai hyri në pishinë duke dënuar kështu...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.