×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Apple ndalon shkarkimin e Fortnite në App Store

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Apple ka hequr Fortnite nga App Store i tij, duke mos i lejuar lojtarët të instalojnë një nga lojërat më të njohura në botë në iPhone.

  Ky vendim erdhi pas një risie të Fortnitet, i cili lejonte lojtarët të blinin valuta në lojë me një normë më të ulët, nëse këtë do ta bënin direkt përmes prodhuesit Epic Games – duke anashkaluar Applen, raporton BBC.

  Epikc Games duket se ishte në dijeni për dënimin pasi që disa minuta pas vendimit të kompanisë amerikane ka ngritur një ankesë ligjore, transmeton Telegrafi.

  Apple rregullisht merr rreth 30 për qind të të hyrave nga çdo video lojë që shkarkohet përmes aplikacionit.

  Disa orë më vonë, Google gjithashtu ka bërë të ditur se do të ndalojë shkarkimin e video lojës nga Google Play Store – megjithëse mbetet në dispozicion të telefonave të tjerë Android përmes mjeteve të tjera.

  Ndryshe, Epic tha se çdo lojtar i iPhonet, i cili tashmë e ka të instaluar aplikacionin do të jetë në gjendje të vazhdojë të luajë derisa të rinovohet azhurnimi tjetër i lojës. Pas kësaj, ata do të humbasin disa veçori. Ata që janë luajnë në një kompjuter Apple Mac nuk do të preken, pasi ky version nuk përdor iOS App Store.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit, ka bërë të ditur se është arritur të shpëtohet një ari, i cili kishte rënë në një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Një grua ka lindur foshnjen e saj, para kohe. Rasti dyshohet të ketë ndodhur si pasojë e dhunës fizike të shkaktuar nga...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Avokatja kosovare nga Suedia, Arlinda Loncari, është deklaruar duke dhënë detaje nga ajo se çfarë ka gjetur dhe çfarë ka lexuar prej...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Çmimi i derivateve në bursën ndërkombëtare ka shënuar të hënën ulje. I njëjti ritëm po vazhdon edhe në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe,...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Opinione04 Dhjetor 2023
  Nga Kaspar Villiger: I Kur njerëzit veprojnë me përgjegjësi vetjake kjo sjell shumë përfitime për shoqërinë. Ata që kujdesen për veten nuk...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.