Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  6.700 demonstrues të arrestuar në Bjellorusi

  FrontOnline
  13 Gusht 2020

  Ministria e Punëve të Brendshme Bjelloruse njoftoi se 700 demonstrues të tjerë u arrestuan mbrëmë, në ditën e katërt të protestave pas zgjedhjeve.

  Kështu, numri i përgjithshëm i të arrestuarve është rritur në 6.700 që nga fillimi i protestave.

  Ministria tha në një deklaratë se trazirat kishin “humbur karakterin e tyre masiv”, por se “niveli i agresionit ndaj forcave të sigurisë është ende i lartë”, raporton AFP.

  Ministria tha se 103 oficerë policie u plagosën këtë javë, 28 prej tyre janë në spitale.

  Nuk bëhet e ditur për numrin e demonstruesve të plagosur, kundër të cilëve policia, përveç gazit lotsjellës dhe shkopinjve, përdori edhe plumba gome dhe bomba shoku.

  Mijëra bjellorusë protestuan mbrëmë në Minsk dhe qytete të tjera, dhe AP raporton se qindra njerëz janë në rrugët e kryeqytetit edhe këtë mëngjes.

  Protestuesit pretendojnë se zgjedhjet, të mbajtura të dielën, u vodhën në mënyrë që presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, të zgjasë sundimin e tij autoritar 26-vjeçar.

  Sipas rezultateve zyrtare të zgjedhjeve, Lukashenko fitoi 80 për qind të votave, dhe kundërshtarja e tij kryesore Svetlana Tikhanovskaya 10 për qind.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në lidhje me ngjarjet e djeshme në Zveçan, tha se dhuna nuk është asnjëherë opsion...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Lajme30 Maj 2023
  Në Dhomat e Specializuara në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Rasti ndaj Shalës do të nisë...
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.