×
 • Lajme
 • Kronika
 • Kronika

  412 persona ndodhen ende në paraburgim

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Personat e dyshuar që janë kapur nga Policia e Kosovës, para fillimit të pandemisë, për veprat penale ende nuk po arrijnë të dijnë fatin e tyre.

  Kjo pasi që 412 të paraburgosur në institucionet e paraburgimit në Kosovë nuk kanë arritur të dalin akoma para gjykatësit që të dënohen ose të lirohen.

  Efektin e pandemisë Covid-19, e cila ka kapluar botën, e kanë vërejtur më së miri personat e dyshuar që po qëndrojnë të mbyllur në katër mure. Momentalisht, në pritje që të dalin para Gjykatës janë 412 të paraburgosur. Këtë e ka bërë të ditur për IndeksOnline, zëdhënësi në Shërbimin Korrektues të Kosovës, Florent Gashi.

  Ai bëri të ditur se të njëjtit janë në paraburgim për vepra penale si vrasje, vjedhje, trafikim të narkotikeve, dhunë në familje e vepra të tjera.

  “Aktualisht në institucionet korrektuese dhe ato të paraburgimit janë 1441 të burgosur, prej tyre 1029 janë të dënuar, ndërsa 412 janë të paraburgosur. Këta persona janë të burgosur për vepra të ndryshme penale, si: Vrasje, vjedhje, trafikim të narkotikeve, dhunë në familje, etj”, tha ai.

  Kujtojmë se, që nga dita 16 mars kur Këshilli Gjyqësor i Kosovës mori vendim që të kufizohet aktiviteti brenda gjykatave, këto institucione kanë trajtuar vetëm çështje urgjente dhe si pasojë janë anuluar të gjitha seancat që nuk paraqesin urgjencë. Në raportin e punës së Gjykatës Themelore në Prishtnë, përfshirë edhe degët e saj, për periudhën kohore 16 mars deri me 30 prill, rezulton të jenë përfunduar 925 lëndë, ndërsa janë pranuar gjithsej 1,705 lëndë të të gjitha lëmive, ku të gjitha janë regjistruar dhe janë ndarë te gjyqtarët për procedim.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka shpërndarë një video me një përmbledhje nga pjesëmarrja e saj në Samitin për Paqe që u mbajt në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i AAK-së, njëherit kryetar i OVL-UÇK-së në Pejë, Gazmend Syla, për FrontOnline thotë se pensionet që marrin aktualisht veteranët e UÇK-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Temperatura të larta do të ketë të martën në Kosovë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat maksimale do të jenë nga 28-32...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim do të mblidhet sot.Ky komision pritet që sot ta bëjë shqyrtimin e Projektligjit për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Mësimdhënësit, përveç arsimimit të nxënësve, kanë përgjegjësi edhe t’i edukojnë ata. Këtë, arsimtarët e realizojnë në orët e kujdestarisë, për të cilat...
  Lajme18 Qershor 2024
  Veteranët e UÇK-së, edhe më tej vazhdojnë të jenë kategoria më e shtypur në vend, përkundër faktit se në një kohë kontributi...
  Lajme17 Qershor 2024
  Wade Goddard, fotografi i njohur The New York Times, rivizitoi Abrin e Epërme të Komunës së Drenasit, vend në të cilin vetëm...
  Lajme17 Qershor 2024
  Emisari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, po merr pjesë në Konferencën e Paqes dhe Rritjes së Qëndrueshme në...
  Lajme17 Qershor 2024
  Faton Peci e Donika Gërvalla të partisë së Vjosa Osmanit, sot ishin pjesëmarrës në përmbylljen e “javës së Lëvizjes”, në shënimin e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.