Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  141 të vdekur dhe mbi 9.200 raste me koronavirus në 15 ditët e fundit në Kosovë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ditëve të fundit është shtuar numri i të vdekurve dhe i rasteve të infektimit me COVID-19 në Kosovë.

  Vetëm në 15 ditët e para të nëntorit 141 persona kanë vdekur, ndërkaq po për këtë periudhë janë regjistruar 9.275 raste të reja të infektimit. Megjithatë është rritur edhe numri i testimeve. Për të njëjtën periudhë janë kryer 24.490 testime. Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, që nga fillimi i nëntorit e deri tash, janë 1.785 të shëruar, raporton KOHA.

  Komuna me më së shumti raste është ajo e Prishtinës. Në 15 ditët e fundit janë konfirmuar 1.227 raste të reja me COVID-19, duke bërë kështu që kryeqyteti bashkë me disa komuna tjera të hyjnë në zonën e kuqe.

  Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për masa të reja për parandalimin e shpërndarjes së COVID-19. Nga dita e premte, 13 nëntor ora 18:00, kanë filluar masa më restriktive në komunat ku përhapja e infeksionit është e lartë, përkatësisht ku ka mbi 150 persona të infektuar për 100 mijë banor brenda javës.

  Qytetet tjera në këtë zonë janë Peja, Gjakova, Ferizaj, Gjilani, Shtimja, Podujeva, Obiliqi, Fushë-Kosova, Mitrovica.

  Që nga fillimi i pandemisë e deri tash, në Kosovë janë regjistruar 29.117 raste me COVID-19, janë shëruar 17.305 persona dhe kanë vdekur 822 persona. Raste aktive janë 10.990

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme01 Prill 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni e ka mbështetur Marshin për Drejtësi që do të mbahet nesër. Hyseni përmes...
  Lajme01 Prill 2023
  Shkeljeve që kanë ndodhur në Kosovë për 12 muaj, e rekomandimeve të Avokatit të Popullit mezi iu vjen fundi në raportin 232...
  Lajme01 Prill 2023
  Të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe tre bashkëpunëtorë të tij të kohës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.