Bota/Rajoni

​Varhelyi: Gjenocidi në Srebrenicë mbetet plagë e hapur në zemrën e Evropës

​Varhelyi: Gjenocidi në Srebrenicë mbetet plagë e hapur në zemrën e Evropës
13:06 | 07 Korrik 2020

Gjenocidi i Srebrenicës është ende një plagë e hapur në zemrën e Evropës dhe na kujton përgjegjësinë tonë të përbashkët për të parandaluar që gjenocidi të mos ndodhë përsëri, tha komisionari i Zgjerimit të BE Oliver Varhelyi në një konferencë virtuale të BE-së që shënon përvjetorin e ngjarjes.

“Vlerat e shkelura kaq dramatikisht 25 vjet më parë tani janë në qendër të angazhimit tonë në Ballkanin Perëndimor,” tha Varhelyi në Twitter në hapjen e konferencës së sotme digjitale të organizuar nga BE me rastin e 25-vjetorit të gjenocidit të Srebrenicës nga forcat kriminale serbe.

Në këtë mbledhje virtuale, përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe rinisë, së bashku me dëshmitarët dhe të mbijetuarit, do të vizitojnë një nga anët më të errëta të historisë moderne evropiane dhe do të diskutojnë mënyrat “Ndërtimi i së vërtetës së ardhshme dhe drejtësisë për brezat e tanishëm dhe të ardhshëm.”

Më 11 korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës kanë hyrë në Srebrenicë, në zonën që ishte shpallur e sigurt nga Kombet e Bashkuara.

Në ditët që kanë pasuar, ato kanë vrarë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë, ndërsa trupat e tyre i kanë hedhur në gropa në pyjet përreth.

Derisa vrasjet kanë ndodhur për pak ditë, procesi i gjetjes së trupave ka marrë vite dhe identifikimi dhe varrimi i tyre vazhdojnë ende.

Masakra e Srebrenicës është cilësuar si më e rënda në Evropë që prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, ndërsa nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës është njohur si gjenocid.

Ish-udhëheqësi politik i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq, është dënuar me burgim të përjetshëm nga Gjykata Ndërkombëtare në Hagë, për masakrën në Srebrenicë dhe mizoritë e tjera gjatë luftës në Bosnje.

Edhe ish-komandanti i forcave serbe të Bosnjës, Ratko Mlladiq, është dënuar me burgim të përjetshëm për krime të luftës, përfshirë gjenocid.

Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera

Të tjera