×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Pse nuk duhet rregulluar shtratin menjëherë pas zgjimit

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Rregullimi i shtratit menjëherë pas zgjimit mund t’ju bëjë të lumtur, veçanërisht kur ktheheni tek ai në mbrëmje, por ka edhe disa efekte që duhet t’ju bëjnë të ndaloni këtë rutinë.

  A keni edhe ju zakon ta rregulloni shtratin tuaj në mëngjes, menjëherë pas zgjimit? Sipas një studimi të ri, marrja e kohës për të rregulluar shtratin tuaj jo vetëm që qetëson mendjen tuaj por edhe ju bën të ndiheni mirë pasi dhoma juaj atëherë duket më e rregullt. Por përveç jastëkut dhe jorganit tuaj, në krevatin tuaj gjenden organizma aq të vegjël sa nuk mund t’i shihni me sy të lirë. Prandaj, sapo t’i mbuloni, krijohen kushte perfekte për riprodhimin e tyre të mëtejshëm.

  Merimangat pëlqejnë të jetojnë në hapësira të errëta dhe të lagura të dyshekut dhe jastëkut tuaj dhe ushqehen me qeliza të vdekura të lëkurës. Kur largoheni nga shtrati në mëngjes, i mbuloni me një batanije në mjedisin e tyre ideal. Në mbrëmje ushtria, e cila ndërkohë është shumëzuar, fillon të bëjë punën e saj të ndyrë. Ndër efektet e pakëndshme që ato shkaktojnë mund të jenë iritimet e lëkurës dhe madje edhe puçrrat.

  Ndërsa ushqehen me qelizat e lëkurës tuaj të vdekur, ato lënë ‘nënshkrimin’ e tyre në çarçafët tuaj. Feçet e tyre janë në një vend ku duhet të vini të pushoni pas një dite të vështirë dhe të flini rehat. Ajo gjithashtu shkakton reaksione alergjike në shumë njerëz dhe gjithashtu shkakton dhimbje në sy, teshtitje dhe madje astmë.

  Edhe nëse kanë vdekur, ato janë të dëmshme

  Si çdo gjallesë në Tokë, merimangat e shtratit kanë ciklin e tyre jetësor. Por edhe kur ata janë të vdekur ju përsëri mund të thithni mbetjet e tyre ndërsa flini. Shkencëtarët pretendojnë se kjo është potencialisht e rrezikshme për njerëzit që janë alergjikë ndaj tyre sepse mund të shkaktojë përkeqësimin e gjendjes së tyre.

  Por nëse e lini shtratin tuaj të parregulluar në mëngjes, merimangat do të preken nga ajri i pastër dhe rrezet e diellit, dhe janë të dy këta faktorë që i shqetësojnë ato. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që shtrati juaj “të marrë frymë” për orë të tëra, në vend që ta rregulloni menjëherë.

  Në luftën kundër merimangave, mos përdorni sprej për të vrarë brumbujt

  Gjithashtu, dermatologët nuk rekomandojnë përdorimin e spërkatjeve për të shkatërruar brumbujt nëse luftoni me merimangat. Është më mirë të pastroni plotësisht shtratin tuaj me një fshesë me korrent. Sigurisht, nuk do të jeni në gjendje të hiqni të gjitha merimangat, por zvogëlimi i numrit të tyre ndihmon në parandalimin e alergjive.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Balla theksoi gjatë kësaj ceremonie se Departamenti për Kufirin dhe Migracionin, ka përfituar nga bashkëpunimi me agjencitë e zbatimit të ligjit të...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit Norvegjez të Refugjatëve, Jan Egeland tha se bombardimi i Gazës “tani renditet ndër sulmet më të këqija...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Moti Arktik ka përfshirë një pjesë të Rusisë të martën, me temperaturat në disa zonat të Siberisë që ranë në minus 58...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka shkuar për ngushëllime tek familja e së ndjerës Liridona Ademaj. Abdixhiku vrasjen e saj e ka...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona të dyshuar për dy raste grabitje dhe lëndim trupor. Siç thuhet në...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar kandidatët për policë të rinj se “duhet të paraqiten me kohë” për mbajtjen e testit psikologjik dhe...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Mesatarisht një fëmijë vritet çdo 10 minuta në Gaza, tha një përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), duke e quajtur situatën...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Kaderi ka biseduar me Blerandon për banorët. Blerando e ka pyetur Kaderin se “kush mendon se do të dali të premten?”. Sipas...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pranuar katër emaile, prej të cilave tri e kanë pasë të bashkangjitur formularin për inicimin e kërkesës...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.