×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Pasojat e pandemisë në SHBA më keq sesa pritej: Numri i të papunëve mbetet i lartë

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Në Shtetet e Bashkuara, 1.48 milion aplikime për përfitime të papunësisë u paraqitën javën e kaluar.

  Ky është një tregues që numri i personave që humbasin punën e tyre për shkak të pandemisë së virusit koronar mbetet i lartë, transmeton CNBC.

  Ekonomistët e anketuar nga Dow Jones prisnin që të paraqiteshin 1.35 milion kërkesa.

  Edhe pse treguesi javor është i lartë dhe më i keq se parashikimi për javën e dytë me radhë, numri i përgjithshëm i atyre që marrin kompensim ka vazhduar të bie. Numri i përgjithshëm i atyre që marrin kompensim të përhershëm është ulur me 767,000, në 19.52 milionë njerëz.

  Si pjesë e Programit të Ndihmës Pandemike të Papunësisë, javën e kaluar janë dorëzuar 728,120 kërkesa.

  Treguesi i javës së kaluar do të thotë që numri i raporteve mbetet mbi një milion për javën e 14-të me radhë, dhe një numër rekord, prej 6.9 milionë raportesh, u regjistrua në javën që përfundon më 21 mars, menjëherë pasi Organizata Botërore e Shëndetit shpalli një pandemi dhe pezulloi pjesën më të madhe të ekonomisë amerikane.

  Para kësaj, pretendimet për kompensim nuk kishin tejkaluar kurrë një milion.

  Deri më tani, numri më i madh i kërkesave u paraqit në Kaliforni, 45.930

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.