×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​CIA paralajmëron Putinin, thonë se po studiohen operacionet ruse

  FrontOnline
  22 Shtator 2020

  Gazeta amerikane “Washington Post” shprehet në raportin e ri se CIA vlerësoi se presidenti rus dhe ndihmësit e tij ishin të njohur për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara në vitin 2020.

  Në gusht, CIA vlerësoi se Vladimir Putin dhe ndihmësit e tij të lartë ishin “të njohur dhe kishin drejtuar operacionet ruse” që synojnë minimin e kandidatit presidencial demokrat Joe Biden në zgjedhjet 2020, sipas “Washington Post”.

  “Ne vlerësojmë se Putin dhe zyrtarët më të lartë rusë janë të njohur dhe kanë drejtuar operacionet ruse që synojnë denigrimin e ish-zëvendëspresidentit të SHBA-së, mbështetjen e presidentit amerikan dhe inkurajimin e përçarjes publike përpara zgjedhjeve amerikane në nëntor,” raporton CNN.

  CIA bëri vlerësimin e saj më 31 gusht bazuar në të dhëna nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare dhe FBI, duke përdorur burime të inteligjencës publike, të paklasifikuara dhe konfidenciale, shkruan Washington Post, duke cituar dy burime që shqyrtuan dokumentin.

  Shtetet e Bashkuara akuzuan Putin në vitin 2017 për drejtimin e të gjitha përpjekjeve për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale 2016.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Të tjera
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Vip25 Qershor 2024
  Meriton Mjekiqi dhe Ilnisa Agolli kanë qenë një nga çiftet më të komentuar në Big Brother VIP Albania 3. Ata u përfolën...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...
  Sport25 Qershor 2024
  Kylian Mbappe rrezikon të humbasë ndeshjen e fazës së 1/8-tës së Francës në Euro 2024 nëse një gjë ndodh në rikthimin e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.