×
 • Lajme
 • Lajme

  Zyrtarja e lartë e OKB-së: Në BeH nuk ka vend për ata që e mohojnë gjenocidin

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  Një zyrtare e lartë i Kombeve të Bashkuara përshëndeti ndryshimet në Ligjin Zgjedhor të Bosnje-Hercegovinës, të cilat Përfaqësuesi i Lartë në BeH Christian Schmidt vendosi në fund të muajit të kaluar, të cilat, ndër të tjera, parashikojnë pamundësinë e të dënuarve të krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit ose gjenocidit për të kandiduar në zgjedhje ose për të mbajtur funksionin e zgjedhur.

  Këshilltarja speciale për parandalimin e gjenocidit në OKB, Alice Wairimu Nderitu, theksoi rëndësinë e këtij hapi si një kontribut në forcimin e ndërtimit të besimit në vend, si në institucionet ashtu edhe midis komuniteteve të prekura nga mohimi i gjenocidit dhe krimeve të tjera. dhe si progres në procesin e shërimit.

  Ajo gjithashtu theksoi se Memorandumi i Mirëkuptimit i përfunduar së fundmi ndërmjet Ministrisë së Drejtësisë dhe Mekanizmit Ndërkombëtar të Mbetur për Gjykatat Penale, i cili mundëson të dhënat penale të qytetarëve të BeH dhe personave të lindur në territorin e BeH, të cilët janë dënuar para gjykatave ndërkombëtare për krime lufte, krimet kundër njerëzimit dhe gjenocidi të regjistrohen në dosjet penale të Bosnje-Hercegovinës.

  Këshilltarja Special e konsideron këtë një hap të rëndësishëm drejt afirmimit të njohjes së vendimeve të gjykatave ndërkombëtare dhe kundërshtimit të revizionizmit, mohimit ose glorifikimit të kriminelëve të luftës./Express/

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Lajme12 Prill 2024
  Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj thotë se qeveria e Kosovës duhet të tregojë më shumë bashkëpunim dhe fleksibilitet ndaj...
  Lajme12 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, është shprehur i tronditur nga vrasja e 21-vjeçares sot në Ferizaj dhe me rrethanat e...
  Lajme12 Prill 2024
  Sibel Halimi, drejtoreshë të Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka reaguar për vrasjen e një gruaje sot në Ferizaj. Ajo në një...
  Të tjera
  Lajme12 Prill 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka reaguar pas vrasjes së 21-vjeçares në Ferizaj dhe plagosjes së 15-vjeçarit. Krasniqi tha se ajo ishte...
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...
  Lajme12 Prill 2024
  Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pas vrasjes së një 21 vjeçare nga bashkëshortin në Ferizaj.    Ata kanë përgëzuar Policinë e...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndodhet në Francë, në një vizitë zyrtare me ftesë të presidentit Emmanuel Macron. Pas nderimeve ushtarake në...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm. Këtë deklaratë udhëheqësi francez e...
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.