×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zv.ministrja e Jashtme e Shqipërisë: Hoti duhej të shkonte në Uashington

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Zëvendësministrja e Jashtme e Shqipërisë, Edith Harxhi, ka folur për akuzat për krime lufte ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli.

  Harxhi tha se çështja e Kosovës nuk duhet të krahasohet fatin e individëve, ndërsa shtoi se Kosova po përballet me një nga situatat më të vështira.

  Ajo shtoi se Bashkimi Evropian ka dështuar për dhënien e vizave në Kosovë dhe vazhdon të tregojë që Kosova nuk i ka përmbushur kriteret.

  Harxhi u shpreh se nuk ka pasur vullnet politik dhe se ka një ndarje të madhe politike për fatin e Kosovës.

  “Çështja e Kosovës nuk është çështje e individëve. Ashtu siç nuk e kemi lidhur më parë me Ramush Haradinaj apo ushtarëve të tjerë që kanë shkuar në Hagë. Nuk duhet të krahasojmë çështjen e Kosovës me fatin e individëve. Për momentin që po kalojmë imazhi i Kosovës është cenuar, por edhe imazhi i Presidentit të Kosovë sepse është institucion”, tha Harxhi për Abcnews.

  “Besoj që të dy janë në kohë për të gëzuar karrierë politike pasi të përfundojnë të gjitha procedurat ligjore. Nëse do të kishim konfirmim të akuzës mendoj që do të duhet të japë dorëheqjen. Por situata politike në Kosovë do të vështirësohej. Duhet të kalojmë përtej individit këtë rast, sepse Kosova është më e rëndësishme. Kosova sot është në një nga ditët më të vështira.Ne duhet ta shohim çështjen me vërtetësinë e saj. Serbia është faktorizuar mjaft. Kjo për shumë arsye sepse ne shqiptarët kemi harruar çështjen e Kosovës, pa u zgjidhur çështja e Kosovës, Shqipëria nuk do të jetë shtet funksional”.

  E dyta e diplomacisë shqiptare gjatë intervistës tha për gazetarin Endri Xhafo, se kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti nuk duhet të kishte anuluar pjesëmarrjen në Washington.

  “Mendoj që Kryeministri Hoti duhet të kishte marrë pjesë në Uashington, pavarësisht problemeve të brendshme. Të paktën ai duhet të ishte atje, sepse mund të ishte një tjetër fitore për Kosovën. Kam informacion që vendimi i tij ka qenë i konsultuar.Besoj që Samiti i Parisit mund të mbahet, por pres që amerikanet të japin një datë tjetër, në momentin që do të qartësohet në Prishtinë se çfarë do të ndodhë me institucionin e Presidentit. Dy takimet nuk mu duken komplomentare, por dolën që ishin të dakordësuar me njëra-tjetrën”.

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se ka vërtetë rëndësi shkatërrimi i objektivave ruse në rajonet kufitare. Ai është shprehur se janë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Nënkryetaria e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, së bashku me deputetin Erxhan Galushi, i cili e kryeson Grupin e Miqësisë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar në platformën X”, për shtatoren e ngritur për Leotrim Ahmetin në Skenderaj, 7-vjeçari që u...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.