×
 • Lajme
 • Lajme

  Zhvillimet në dialog, Lajçak zbulon se ka pasur një takim me Sarrazin

  FrontOnline
  03 Dhjetor 2023

  Ndërmjetësi i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka bërë një kronologji të takimeve që ka zhvilluar ditëve të fundit, njëri nga të cilët ka qenë me të Dërguarin Special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, të cilit tha se i ka ofruar një përditësim mbi gjendjen e Dialogut.

  Po ashtu ka treguar se ka pasur edhe një takim me Këshilltarin e Kancelarit Sholc i cili është i involvuar në dialogun Kosovë -Serbi.

  Lajçak informon se së bashku me shefin e Misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë, gjeneral Barbano, i është drejtuar Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian, “për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës dhe progresin e bërë në dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, transmeton express.

  Takimet e zhvilluara gjatë javës, ai i ka cilësuar si të dobishme.

  Shkrimi i tij i plotë:

  E mbylla këtë javë në Sllovaki, ku fola në forumin vjetor GLOBSEC Chateau Béla për dinamikën aktuale në marrëdhëniet BE-Ballkani Perëndimor dhe momentin e ri për zgjerim. Në fillim të kësaj jave, udhëtova për në Bukuresht, ku mora pjesë në një event të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, i fokusuar në të ardhmen e zgjerimit në BE. Në bisedime u diskutua edhe për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili është vendimtar për rrugët evropiane të të dyjave. Në margjinat e ngjarjes, pata një shkëmbim të dobishëm për gjendjen aktuale në Dialog, si dhe dinamikën rajonale me Ministren e Jashtme të Rumanisë Luminița Odobescu. Unë jam shumë mirënjohës për mbështetjen e Rumanisë për punën time dhe angazhimin e saj aktiv në Ballkanin Perëndimor.

  Gjatë dy javëve të fundit kam marrë pjesë edhe në dy konferenca të tjera – një në Tangier dhe një tjetër në Selanik. Në Marok, iu drejtova audiencës mbi temat “Fragmentimi, polarizimi dhe multilateralizmi: Lundrimi i paqes në një botë të thyer”, si dhe “Rendi bërthamor, Teoria e Parandalimit dhe Lufta Atomike: përballja me kërcënimet globale dhe (ri)mësimi gjuha e Luftës së Ftohtë” në #MEDAYS2023. Duke theksuar urgjencën e rimendimit të qasjes sonë ndaj sfidave globale, unë bëja thirrje për një qasje holistike ndaj paqes së qëndrueshme, duke përfshirë rritjen e investimeve në diplomacinë parandaluese. Në Greqi, iu bashkova Samitit vjetor të Selanikut të organizuar nga Delphi Forum. Duke u angazhuar në një diskutim të gjallë, ne eksploruam të ardhmen evropiane të Ballkanit Perëndimor në peizazhin aktual gjeopolitik kompleks.

  Me t’u kthyer në Bruksel, mbajta takime produktive me përfaqësuesit e qeverisë me Ministren e Çështjeve Evropiane Maida Gorçeviq dhe Ministrin e Brendshëm Danilo Sharanoviq. Diskutimet tona u fokusuan në angazhimin e Malit të Zi për integrim, duke theksuar nevojën për të qëndruar në kursin e reformave të BE-së.

  U takova edhe me Ministren e Jashtme, Elina Valtonen, për të folur për Dialogun dhe shtytjen e ripërtërirë për ta bërë realitet perspektivën e Ballkanit Perëndimor.

  Duke përshëndetur të Dërguarin Special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, në Bruksel, diskutuam mbi zhvillimet më të fundit të rajonit dhe unë ofrova një përditësim mbi gjendjen e Dialogut.

  Së bashku me shefin e Misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë, gjeneral Barbano, iu drejtova Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës dhe progresin e bërë në dialogun e lehtësuar nga BE-ja.

  Në mesjavë, nisa një udhëtim të shkurtër në Berlin, ku u takova me Jens Ploetner, Këshilltar për Punët e Jashtme të Kancelarit Gjerman Scholz si dhe me përfaqësues të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë.

  Në mes të agjendës sime të ngjeshur në Bruksel, isha i kënaqur që pranova ftesën e Delegacionit të Përhershëm Sllovak në NATO për të qenë folës i ftuar në podkastin e tyre, DajNATO!. Ne u thelluam në zhvillimet e sigurisë në Ballkan dhe rrugëtimin tim profesional. Biseda jonë mori një ton më të lehtë të përzier me humor – një largim freskues nga formaliteti i zakonshëm i angazhimeve të mia.

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian (PE) ka thënë në një rezolutë që e miratoi të enjten se besueshmëria e Bashkimit Evropian (BE) dëmtohet nga mungesa...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për një kohë shumë të gjatë është aluduar e akuzuar se “komisarja” e fortë e Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, Dejona Mihali, qëndron...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare, pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Vip29 Shkurt 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, ka shokuar opinionin me deklaratat e saj të fundit, duke bërë akuzat e rënda për dhunë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.