×
 • Sport
 • Sport

  Zbulohet shuma marramendëse që fituan Fury dhe Usyk pas përballjes së mbrëmshme

  FrontOnline
  19 Maj 2024

  Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk që të dy kanë fituar një mal me para nga lufta e tyre për kampionin e padiskutueshëm të peshave të rënda në boks.

  Usyk theu një rekord 25-vjeçar, duke u bërë boksieri i parë që prej kohës së Lennox Lewis që fiton të gjithë titujt e unifikuar WBC, WBA, WBO dhe IBF.

  Ukrainasi fitoi me vendim të ndarë të gjyqtarëve pasi dominoi në shumicën e raundeve ndaj Furyt që ndryshe njihet me nofkën si ‘Gypsy King’.

  E cilësuar si “meçi i shekullit”, kjo ngjarje e madhe e boksit mbushi pritshmëritë e tifozëve të këtij sporti anembanë botës.
  Sidoqoftë, përkundër se pësoi humbje, Fury pritet që të marrë një shumë të majme parash si shpërblim.

  Sipas marrëveshjes që dy boksierët kanë arritur në vitin 2023, ata vendosën që paratë të ndahen 70/30 në favor të Furyt.

  Teksa figurat e sakta të parave të fituara nuk janë bërë të ditura ende, ka thashetheme se Fury ka fitar 150 milionë euro për pjesëmarrje në këtë meç.

  Arsyeja pse Usyk u pajtua me këtë kërkesë të Furyt ishte vetëm për kushtin se kundërshtari i tij do të dhuronte 1 milionë euro nga fitimet e tij për Ukrainën, për shkak të luftës së vazhdueshme me Rusinë.

  Në anën tjetër të marrëveshjes dhe spekulimeve lidhur me paratë e fituara, Usyk raportohet se ka marrë 64 milionë euro, ndërsa konfirmimi i shumës së saktë të parave pritet të ndodhë në një të ardhme të afërt./Telegrafi/

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Sport15 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë pësoi humbje me rezultat 2-1 ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian 2024, e vlefshme për grupin B....
  Sport15 Qershor 2024
  Shqipëria ishte e para që kaloi në epërsi ndaj Italisë, me golin e shënuar nga Nedim Bajrami që në minutën e parë....
  Sport15 Qershor 2024
  Kombëtarja e Italisë ka përmbysur gjithçka ndaj Shqipërisë. Pasi barazuan me Bastonin në minutën e 11-të, Azzurri ka shënuar edhe golin për...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.