×
 • Vip
 • Vip

  Zbulohet lista e filmave pjesëmarrës në Kanë

  FrontOnline
  13 Prill 2024

  Festivali i Filmit në Kanë ka zbuluar listën e tij të shumëpritur të vitit 2024, pas suksesit të jashtëzakonshëm të edicionit të vitit 2023, i cili shfaqi vepra të vlerësuara nga Jonathan Glazer, Martin Scorsese, Justine Triet, Todd Haynes, Aki Kaurismaki dhe Wim Wenders.

  Edicioni i këtij viti duket po aq emocionues, raporton euronews.

  Pikat kryesore midis përzgjedhjeve përfshijnë ofertën më të fundit të regjisorit “American Honey” dhe “Fish Tank”, Andrea Arnold, “Bird”, “The Apprentice” të Ali Abbasit, “Anora” të Sean Baker dhe “Kinds of Kindness” të Emma Stone të Yorgos Lanthimos.

  Zgjedhja zyrtare e Filmit të Kanës 2024:

  Nata e hapjes

  “The Second Act” (regjia Quentin Dupieux; Jashtë konkurrencës)

  Jashtë konkurrencës

  “Furiosa” (regjisor George Miller)

  “Horizont: An America Saga” (regji. Kevin Costner)

  “She’s Got No Name” (regji. Peter Ho-sun Chan)

  “Rumours” (regji. Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson)

  Në konkurrencë

  “Megalopolis” (regji. Francis Ford Coppola)

  “The Apprentice” (regji. Ali Abbasi)

  “Motel Destino” (regji. Karim Aïnouz)

  “Zog” (regji. Andrea Arnold)

  “Emilia Perez” (regji. Jacques Audiard)

  “Anora” (regji. Sean Baker)

  “The Shrouds” (regji. David Cronenberg)

  “The Substance” (regjia Coralie Fargeat)

  “Grand Tour” (regji. Miguel Gomes)

  “Marcello Mio” (regji. Christophe Honoré)

  “Caught by the Tides” (regji. Jia Zhangke)

  “All We Imagine as Light” (regji. Payal Kapadia)

  “Kinds of Kindness” (regji. Yorgos Lanthimos)

  “Beating Hearts” (regjisor Gilles Lellouche)

  “Wild Diamond” (regji. Agathe Riedinger)

  “Oh, Canada” (regjisor Paul Schrader)

  “Limonov” (regji. Kirill Serebrennikov)

  “Parthenope” (regji. Paolo Sorrentino)

  “The Girl with the Needle” (regji. Magnus von Horn)

  Pa dyshim që marrin pjesë

  “The Shameless” (regji. Konstantin Bojanov)

  “Norah” (regji. Tawfik Alzaidi)

  “Le Royaume” (regji. Julien Colonna)

  “Vingt Dieux” (regji. Louise Courvoisier)

  “Le Proces du Chien” (regji. Laetitia Dosch)

  “The Village Next to Paradise” (regji. Mo Harawe)

  “Black Dog” (regji. Guan Hu)

  “September Says” (regji. Ariane Labed)

  “The Damned” (regji. Roberto Minervini)

  “L’Histoire de Souleymane” (regji. Boris Lojkine)

  “On Becoming a Guinea Fowl” (regji. Rungano Nyoni)

  “My Sunshine” (regji. Hiroshi Okuyama)

  “Viet and Nam” (regji. Minh Quý Trương)

  “Santosh” (regji. Sandhya Suri)

  Shfaqje të veçanta

  “La Belle de Gaza” (regji. Yolande Zauberman)

  “Apprendre” (regji. Claire Simon)

  “The Invasion” (regji. Sergei Loznitsa)

  “Ernest Cole, Lost and Found” (regji. Raoul Peck)

  “Le Fil” (regji. Daniel Auteuil)

  Premiera e Kanës

  “Miséricorde” (regji. Alain Guiraudie)

  “C’est Pas Moi” (regji. Leos Carax)

  “Everybody Loves Touda” (regji. Nabil Ayouch)

  “The Marching Band” (regji. Emmanuel Courcol)

  “Rendez-Vous Avec Pol Pot” (regji. Rithy Panh)

  “Le Roman de Jim” (regji. Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu)

  Mesnata

  “Twilight of the Warrior” (regji. Cheang Pou-soi)

  “I, the Executioner” (regji. Ryoo Seung-wan)

  “The Surfer” (regji. Lorcan Finnegan)

  “The Balconettes” (regji. Noemie Merlant)

  Njoftimet nga KEDS, vendet që do të mbesin nesër pa rrymë
  Nga Rubrika
  Vip25 Maj 2024
  Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora ka bërë të ditur se më 31 maj do të publikojë këngën e saj të...
  Vip25 Maj 2024
  Këngëtarja e njohur, Xhensila Myrtezaj ka lënë një mesazh përmes një Instastorje. Ajo ka shpërndarë një poezi të Rudyard Kipling, të titulluar...
  Vip25 Maj 2024
  Dafina Zeqiri muaj më parë ka bërë publike romancën e saj me Kreshnik Gjergjin e cila u komentua mjaftë shumë. Çifti kanë...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Sot rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër e moshës 19-vjeçare, e cila...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci, ka deklaruar se Promovimi i produkteve vendore ashte veprim patriotik. Gjatë së shtunës,...
  Lajme25 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës i ka ndarë 110 mijë euro për Elzën Ujkani, motrën e deputetes së VV-së, Fjolla Ujkani e cila u...
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...
  Lajme25 Maj 2024
  Haradinaj kujton heroin Fadil Nimani: ishte i pari në rezistencë e aksione, kudo që e kërkonte nevoja Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë...
  Sport25 Maj 2024
  Ballkani dhe Prishtina kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 36-të në Albi Mall Superligën e Kosovës....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.