×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zbardhet misteri i sëmundjes në anijen norvegjeze me 2 mijë pasagjerë

  FrontOnline
  26 Shkurt 2024

  Ishulli i Mauritius në Oqeanin Indian i ka dhënë leje një anijeje lundrimi norvegjeze të ankorohet në kryeqytetin Port Louis, pasi thotë se nuk gjeti prova të kolerës në bord.

  Të paktën 15 persona të anijes “Norwegian Down” ishin futur në izolim të sëmurë me stomak dhe autoritetet kishin frikë se ishte kolerë, përcjell klankosova.tv.

  Drejtori i Ministrisë së Shëndetësisë të Mauritius konfirmoi se pasagjerët kishin gastroenterit dhe jo kolerë.

  Dr. Bhooshun Ori tha se pasagjerët tashmë janë “rikuperuar plotësisht”. Autoritetet e Mauritian kishin bllokuar fillimisht anijen “për të shmangur çdo rrezik shëndetësor”.

  Pasagjerët kishin simptoma të lehta të një sëmundjeje stomaku gjatë një udhëtimi në Afrikën e Jugut. Mary Francovilla Dees, 69 vjeç, një pasagjere në anije i tha BBC-së se pavarësisht vonesës atmosfera në anije kishte qenë “mjaft e qetë”.

  “Udhëtarët në anije duket se e kishin marrë këtë me qetësi”, tha ajo. Francovilla tha se pasagjerët janë argëtuar duke u ulur pranë pishinës, duke ndjekur shfaqje dhe duke qëndruar në bar.

  Gjithsesi pasagjerët do t’i nënshtrohen kontrollit nga autoritetet shëndetësore pas zbarkimit nga anija. Ministria e Shëndetësisë do të ofrojë ndihmë mjekësore për të gjithë në pikën e zbarkimit.

  Një pasagjer holandez në bord tha se kapiteni u tha se mund të kishte një shpërthim kolere në bord.

  Që nga janari 2023, të paktën 188 mijë njerëz janë infektuar me kolerë në 7 vende në Afrikën Jugore, sipas OKB-së. Më shumë se 3 mijë njerëz kanë vdekur, ndërsa sipas lapsi.al, Zambia është e goditura më rëndë.

  Në anije ndodhen 2184 pasagjerë dhe 1026 anëtarë të ekuipazhit.

  Rreth 2 mijë persona ishin planifikuar të zbarkonin në Port Louis ndërsa 2 mijë të tjerë pritej të hipnin në të njëjtën kohë.

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kandidati për president i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani sot theksoi se ka marrë informacione se lufta në lindjen e Mesme mund të...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  "Trashëgimia e Roberto Cavallit do të jetojë përmes artit të tij, krijimtarisë së tij dashurisë për natyrën, kafshët dhe nëpërmjet familjes së...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Të tjera
  Lajme12 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj,...
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...
  Sport12 Prill 2024
  Ulpiana dhe Vllaznia e Pozheranit përjashtohen nga Liga e Parë. Vendimi është marrë nga Komisioni Disiplinor dhe i Etikës i shkallës së...
  Lajme12 Prill 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka reaguar pas vrasjes së 21-vjeçares në Ferizaj dhe plagosjes së 15-vjeçarit. Krasniqi tha se ajo ishte...
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...
  Lajme12 Prill 2024
  Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pas vrasjes së një 21 vjeçare nga bashkëshortin në Ferizaj.    Ata kanë përgëzuar Policinë e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.