×
 • Lajme
 • Lajme

  Ymeri për deklaratat e Hovenierit: Nuk është lajm i mirë, këtë e ka thënë edhe më herët

  FrontOnline
  29 Shkurt 2024

  Analisti Visar Ymeri, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se deklaratat e ambasadorit amerikan në Kosovë, Jeffrey Hoverier, nuk janë të reja dhe se i ka thënë edhe më herët.

  “Janë thënë edhe më herët që ShBA-të, ambasadori Hovenier, dhe i tërë establishmenti që merret me politikën e jashtme të ShBA-ve nuk e shohin Kosovën si partnere, nuk kanë bashkëpunim me Qeverinë e Kosovën”, ka thënë Ymeri.

  Sipas Ymerit, një ndër pasojat do të jetë një lloj “abstenimi” që për sa kohë të kemi një Qeveri si kjo aktuale dhe me këtë sjellje, Shtetet e Bashkuara nuk do të kenë fare energji që të merren me Kosovën.

  “Nuk është lajm i mirë, edhe pse nuk është i ri, këtë e kemi ditur edhe para dy javëve”, ka thënë tutje analisti, duke shtuar se “rikonfirmimi” i Hovenierit tregon se “punët nuk janë mirë”.

  Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, ka thënë se ShBA-ja është e pakënaqur me cilësinë e partneritetit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

  “Nuk besoj se partneriteti ka të bëjë me binarët, unë e shoh më të nuancuar se kaq. Mund të kemi partneritet të mirë dhe të fortë, më pak të fortë ose të pamjfaftueshëm. Por nuk mendoj se është aq e thjeshtë sa të përgjigjem me po ose jo, me gjithë respektin për pyetjen tuaj. Të jem i sinqertë, nuk mendoj se qeveria ime mund të dërgojë sinjale më të qarta sesa ato që i kemi dërguar deri më tani, për atë se jemi të pakënaqur me cilësinë e partneritetit tonë me Kurtin. Ne nuk besojmë se qeveria aktuale ka qenë mjaft e vëmendshme ndaj shqetësimeve që kemi ngritur vazhdimisht në lidhje me planet dhe zbatimin ose zbatimin e mëvonshëm të Rregullores së Bankës Qendrore”, ka thënë Hovenier.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka pritur sot në takim Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Jonathan Hargreaves. Nga Zyra e Kryeministrit...
  Lajme13 Prill 2024
  Grupi për Siguri dhe Barazi Gjinore (SGG) e dënon vrasjen e 21 vjeçares Erona Cokli dhe plagosjen e vëllait të saj 15-vjeçar...
  Lajme13 Prill 2024
  Mati 1 dhe Taslixhja kanë mbetur pa ujë sot për shkak të një problemi teknik në gypin e çelikut që vjen nga...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....
  Lajme13 Prill 2024
  Lista Serbe ka reaguar pas arrestimit të kryesit të veprave penale “Prishja e rendit kushtetues të Kosovës”, serbit, Sreçko Sofronijeviq. Përmes një...
  Lajme13 Prill 2024
  Për kujtim të 21-vjeçares që u vra të premten, sonte nga ora 20:00, do të ndizen qirinjë. Kjo do të bëhet para...
  Sport13 Prill 2024
  Gjilani ka fituar si mysafir i Prishtinës me rezultat 3-1 në kuadër të javës së 29-të të Superligës së Kosovës. Pjesa e...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me Vasfije Krasniqin, kanë qëndruar në Studenicë të Istogut për t’iu bashkuar familjarëve të viktimave...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.