×
 • Lajme
 • Lajme

  Vulin: Kapitulli 35 është një mjet shantazhi nga BE për të detyruar Serbinë të njohë Kosovën

  FrontOnline
  02 Dhjetor 2023

  Për BE-në, kapitulli 35 është bërë mjet shantazhi për të detyruar Serbinë të njohë Kosovën, tha sot i sanksionuari i SHBA-ve dhe ish-shefi i BIA-s, Aleksandar Vulin, transmeton FrontOnline.

  Ai në një deklaratë me shkrim ka thënë se më 22 janar 2014, si ministër pa portofol në krye të Kosovës, ka udhëhequr delegacionin e Serbisë në bisedimet me Bashkimin Evropian për temën e kapitullit 35 dhe se ka thënë qartë në emër të i Shtetit të Serbisë se kapitulli 35 nuk ishte zëvendësim për dialogun e Brukselit dhe se çështjet e statusit nuk mund të zgjidhen në të, si dhe se kapitulli 35 nuk është hapësirë ​​për inicimin e temave të reja për të cilat nuk është rënë dakord në dialogun e Brukselit.

  “Përfaqësuesit e Bashkimit Evropian konfirmuan se është siç thashë, por nëntë vjet më vonë, kapitulli 35 është bërë një mjet shantazhi për BE-në për të marrë atë që nuk e fituan në negociatat me Aleksandar Vuçiqin dhe Serbinë, një mjet që duhet të shërbejnë për presion ndaj Serbisë që të braktisë veten dhe të njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe demokratik”, theksoi Vulin./FrontOnline/

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shkurt 2024
  Pasditen e së hënës, një vet-aksident ka ndodhur në Suharekë. Zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Prizrenit, Shaqir Bytyqi tha për Front...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Ismajl Kurteshi, ka thënë në emisionin Info Magazine se Rregullorja për dinarin është në përputhje me ligjin dhe...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja, Vjosa Osmani ka uruar kryeministrin e Suedisë, Ulf Kristersson, për marrjen e dritës jeshile nga të gjitha vendet anëtare për anëtarësim...
  Të tjera
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Sport26 Shkurt 2024
  Ballkani sot (e hënë) përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, ka bërë të ditur se kanë vazhduar bashkëpunimin...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja Vjosa Osmani, e cila po qëndron për vizitë në Katar, është pritur në takim nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.