×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vuçiqi takon Dodikun, flasin për “asamblenë e madhe serbe”

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, ka takuar sot presidentin e Republika Sërpskas, Millorad Dodik.

  Siç njoftoi i pari i shtetit serb, në takim është biseduar për përgatitjet rreth takimit të asaj që po quhet “Parlamenti i madh serb”.

  Në Instagram, ai tha se do të vërtetohet uniteti i popullit serb.

  “Takim i shkëlqyer me Millorad Dodikun. Përgatitjet për Parlamentin e 8 Qershorit, tema kryesore e diskutimit. Uniteti i popullit serb do të konfirmohet fuqishëm”, ka shkruar Vuçiq.

  Pak ditë më parë, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi Rezolutën për Gjenocidin në Srebrenicë.

  As Vuçiqi e as Dodiku nuk e pranojnë se masakrimi i rreth 8000 burrave e djemve myslimanë në Srebrenicë përbën gjenocid.

  Dodiku paralajmëroi se do të kërkojë zyrtarisht shkëputjen e Republika Sërpskas nga territori i Bosnje e Hercegovinës.

  Parlamenti i “Serbisë së madhe” do të mbahet më 8 qershor në Beograd.

  Fillimisht, asambleja e madhe serbe ishte paralajmëruar për Pashkë, por ajo u shty, pasi u shty edhe seanca e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për Srebrenicën.

  Vuçiqi më pas deklaroi se e pranon idenë e Dodikut që Kuvendi i Popullit Serb, Serbi dhe Republika Sërpska, të mbahet menjëherë pas votimit të rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

  Më herët ata kanë paralajmëruar se në seancë do të bëjnë një deklaratë që do t’i referohet, siç kanë thënë, “pozitës së vështirë” të të gjithë serbëve në rajon. /Klankosova.tv

  NimiTV, dhurata ideale e fundvitit
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Për fundjavën që presim Shqipëria do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Pas një samiti dy-ditor të sigurisë në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dha një paralajmërim të ashpër në lidhje...
  Të tjera
  Sport15 Qershor 2024
  Sot Shqipëria do të përballet me Italinë në “Signal Iduna Park”, stadiumin e Dortmundit, duke filluar nga ora 21:00. Pra kanë mbetur...
  Lajme15 Qershor 2024
  Instituti Hidrometeorologjik bën të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. IHK njofton se temperaturat minimale...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të zhvillohet një aksion simbolik para objektit të ri të Spitalit në Ferizaj. Këtë aksion e kanë ndërmarrë Rinia Demokratike...
  Sport15 Qershor 2024
  Kampionati Evropian i futbollit 2024 ka filluar të premten, më 14 qershor, me ndeshjen hapëse të Grupuit A, mes nikoqires Gjermanisë dhe...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të fillojë Samiti për paqe për Ukrainën, që do të mbahet në Burgenstok të Zvicrës, ku do të marrë pjesë...
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës, pas informacioneve të pranuara nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, ka gjetur dhe sekuestruar dje një sasi armatimi në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.