×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vuçiq: Nuk pres asgjë në Bruksel

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se nuk pret asgjë nga bisedimet në Bruksel dhe nga dialogu me Kosovën.

  Duke pasur parasysh entuziazmin e liderëve shqiptarë, nuk mund të presësh shumë.

  Mendoj se mesazhi i BE-së është i rëndësishëm, në përgjithësi, mendoj se është një mesazh i rëndësishëm sa i përket Asociacionit të Komunave Serbe”, tha ai.

  I pyetur për deklaratën e Albin Kurtit, ai tha se problemi nuk është në akt juridik, por në fakte.

  “Për dallim prej tyre, unë nuk dua të marr pjesë në sulme ndaj shqiptarëve çdo ditë për të rritur numrin e votave në Serbinë qendrore”, tha Vuçiq.

  Ai e vlerësoi thirrjen e BE-së për respektimin e marrëveshjes si një mesazh të mirë, racional dhe të arsyeshëm.

  Megjithatë, ai vëren se mungon një veprim konkret.

  “Ky është një mesazh i rëndësishëm, veçanërisht me rastin e formimit të KPK-së”, tha ai. I pyetur për deklaratat e Albin Kurtit se duhet të ketë njohje reciproke, Vuçiq ka shpjeguar se ligji ndjek faktet dhe jo aktet. “Problemi nuk është në një akt juridik, por në fakte që Kurti nuk i kupton. Ndryshe nga ata, unë nuk dua të marr pjesë çdo ditë në sulme ndaj shqiptarëve për të rritur numrin e votave në Serbinë qendrore. Nuk më intereson diçka e tillë”, përfundoi Vuçiç./FrontOnline/

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.