×
 • Lajme
 • Lajme

  Vrasja e rëndë në tentativë, babai i gazetarit Selimi thotë se reja e tij dëneste nga vaji kur i ishte vënë flaka garazhës

  FrontOnline
  08 Dhjetor 2023

  Babai i gazetarit Alban Selimi, Rexhep Selimi ka rrëfyer për momentin kur zjarri kishte kapluar garazhin e të birit.  Ai tha se në atë moment bashkëshortja e Albanit  dëneste dhe çante nga frika.

  “… reja, nusja e Albanit ajo dëneste  nga vaji ishte momente shumë i rëndë”, kështu ka deklaruar dëshmitari Rexhepi Selimi në seancën e së premtes ndaj Arsim Limanit, i akuzuar për vrasje të rëndë në tentativë ndaj Alban Selimit gazetar në RTK, raporton “Betimi për Drejtësi”.

  Tutje, Rexhepi tha se ishte ndihmuar nga tre ose katër persona për të ndaluar zjarrin.

  Ai deklaroi se fillimisht kishe menduar se zjarri ishte shkaktuar si rezultat i rrymës, mirëpo nga punëtor të KEK-ut ishte thënë se po vije era benzinë dhe se nuk ishe shkaktuar zjarri nga rryma.

  Dëshmitari Rexhepi tha po ashtu se brenda në shtëpi ishte nipi i tij sëbashku me gruan e Albanit.

  Ai paraprakisht tha se kishin raporte të mira me babain e të akuzuarit.

  Po ashtu dëshmitari Rexhepi, duke u përgjigjur në pyetjen e përfaqësuesit të Alban Selimit, avokatit Kujtim Kërveshi deklaroi se djali i tij në ditë kritike nuk ishte në shtëpi dhe se ishte në punë.

  Dëshmitar Rexhepi po ashtu u ballafaqua edhe me deklaratën e dhënë në polici nga mbrojtësi i të akuzuarit Limani, avokatit Fanol Krasniqi, duke thënë se nuk është me rëndësi se kujt i ka thënë të thërras policin, pasi që ngjarja sipas tij që ka ndodhur ishte e rëndë për ta.

  Pas dëshmisë së dhënë nga Rexhepi, seanca vijoi me administrim të provave materiale mirëpo, prokurori Ilaz Beqiri kërkoi që seanca të shtyhet në mënyrë që të marr përgjigje nga policia se a ka kamera në vendin ku ka ndodhur rasti apo jo.

  Me këtë shtyrje nuk u pajtua avokati Krasniqi, duke shtuar se nëse analizohen shkresat e lëndës vërehet se zyrtarët policorë kanë sqarua se nuk ka kamera në vendin e ngjarjes.

  Mirëpo propozimi i prokurori Beqiri u aprovua nga trupi gjykues që seanca të shtyhet me ç’rast avokati Krasniqi kërkoi që t’i ndërpritet masa e paraburgimit ndaj Limanit dhe se kjo masë t’i zëvendësohet me atë të arrestit shtëpiak, por një kërkesë e tillë u refuzua nga trupi gjykues.

  Po ashtu edhe i akuzuari kërkoi kjo masë t’i ndërpritet, duke shtuar se nuk ka pasur për qëllim që të lëndoi askënd me ç’rast i kërkoi fjalë edhe gazetarit Selmi për rastin e ndodhur.

  “Kërkoj falje edhe njëherë, s’kam pas qëllim të lëndoj askënd”, tha Limani.

  Më pas seanca u shty për muajit në vijim.

  Sipas aktakuzës së ngritur nga Prokuroria Themelore në Prishtinë më 18 gusht 2023, thuhet se më 16 mars 2023, në garazhin që është ngjitur me shtëpinë e tani të dëmtuarit Alban Selimi, në Fushë-Kosovë, i akuzuari Arsim Limani nga motive deri më tani të panjohura, ka tentuar që ta privojë nga jeta të njëjtin, i cili në ato momente nuk ishte në shtëpi, duke rrezikuar jetën e anëtarëve të tjerë të familjes, përkatësisht bashkëshortes së tij dhe dy fëmijëve. Këtë tentativë, i akuzuari thuhet se e ka bërë pasi është afruar tek dera e garazhit dhe aty ka hedhur një shishe benzinë të ndezur, ku flaka ka përfshinë garazhin, e nga temperatura e lartë është dëmtuar vetura e të dëmtuarve.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme25 Shkurt 2024
  Lëvizja Vetëvendosje ka shkruar se janë bërë 5 muaj që prej sulmit ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator të vitit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Kryetari i Degës i PDK-së në Skënderaj, Sami Lushtaku, ka bërë të ditur se e ka vizituar deputeten e këtij subjekti, Ganimete...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ka vdekur infermierja e pensionuar Zyrafete Shehu. Kështu ka njoftuar Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës. Ajo kishte...
  Të tjera
  Vip25 Shkurt 2024
  Moderatorja dhe këngëtarja e njohur Luana Vjollca është mjaftë aktive në mediat sociale. Ajo ka befasuar ndjekësit teksa publikon një video ku...
  Vip25 Shkurt 2024
  Silvi Forte është banori më i ri i shtëpisë së Big Brother Vip, i cili u fut mbrëmjen e djeshme, së bashku...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Sport25 Shkurt 2024
  Më 25 mars, kombëtarja e Shqipërisë do ta luajë një ndeshje miqësore kundër Suedisë. Ndeshja do të zhvillohet në ora 19:00 në...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla, ka njoftuar se brenda 24 orëve janë arrestuar 15 persona. Ai me këtë rast ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.