×
 • Lajme
 • Lajme

  Vrasja e Liridona Ademajt, Hoxha: Është evident suksesi i Policisë dhe mekanizmave të hetuesisë

  FrontOnline
  05 Dhjetor 2023

  Avokati dhe njëherësh ish-zëvendësministri i Brendshëm, Valdet Hoxha, ka thënë se numri i vrasjeve në vendin tonë është relativisht i madh.

  “Suksesi i Policisë dhe mekanizmave të hetuesisë është evident por po besoj që zingjiri çalon tek preventiva sepse më shumë do të duhej të fokusohej në preventivën e rastit”, ka thënë Hoxha, duke shtuar se është mirë që rasti i fundit i vrasjes brenda 24 orëve është në rrugë të mire për t’u zbuluar.

  “Më e mira do të ishte të zbuloheshin veprat në tentativë, pa u kryer një vepër e tillë. Megjithatë duhet të përgëzojmë mekanizmat e shtetit, duke filluar nga policia por edhe Prokurorisë së Shtetit, të cilët me një koordinim të ngushtë arritën që përveq zbulimit të këtij rasti, shoqëria kërkon edhe një gjykim shoqëror për rastin”, ka thënë Hoxha në emisionin “FIVE” në RTV Dukagjini.

  “Është shumë e habitshme, e papranueshme që të kryhen vrasje me pagesë si çdo vrasje tjetër në afekt që është e dëmshme”, ka thënë tutje avokati, duke theksuar se veprat e tilla kryhen nga recedivistët, persona që kanë kryer edhe më herët vepra të tilla.

  Sipas tij, perosnat që janë të gatshëm për kryerjen e vrasjeve me pagesë i shtyejnë faktorët socio-ekonomikë. Ai ka theksuar se është negative që këto ngjarje të ndodhin në vendin tonë.

  “Në njërën anë po besoj që numri do të ishte më i madh në qoftë se do të kishte një nivel më të ngritur shoqëror sepse preventive e gjetjes së një vrasësi me pagesë, ndodhta është paradoks në vete, është hakmarrja dhe e drejta zakonore tek ne. Ndodhta vrasësi frikësohet se do të kërkohet gjak prej tij, pavarësisht se kush është porositësi”, ka theksuar tutje Hoxha.

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës
  Nga Rubrika
  Lajme24 Shkurt 2024
  Të hënën, pritet të nisin punimet me kapacitete të plota për rregullimin e rrugës magjistrale Prishtinë-Mitrovicë. Kontrata për këtë rrugë ishte nënshkruar...
  Lajme24 Shkurt 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Prabowo Subianto për zgjedhjen si president i Indonezisë. Osmani me anë të një postimi në...
  Lajme24 Shkurt 2024
  Ambasadori i Ukrainës në Beograd, Volodymyr Tolkac ka thënë sot se qëndrimi i Ukrainës në lidhje me njohjen e pavarësisë së Kosovës...
  Të tjera
  Vip24 Shkurt 2024
  Dinamikat e spektaklit të fundit sollën dhe debati ne parë mes Heidit dhe Romeos, një nga tre çiftet e shtëpisë së “Big...
  Vip24 Shkurt 2024
  Artisja e njohur, Rina Balaj në bashkëpunim me rep-artistin, Marin kanë publikuar projektin më të ri muzikor. “Jena dashtë” titullohet kënga e...
  Vip24 Shkurt 2024
  Ish-banorët e Big Brother VIP Kosova, dhe ndër më të komentuarit për zërin e tyre magjik, Adri dhe Ilirana kanë sjellë projektin...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, ka thënë se Ukrainës duhet t’i bëhet mbështetje e fuqishme në luftën e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ukraina në ditën e dyvjetorit të pushtimit nga Rusia ka nënshkruar marrëveshje të veçanta sigurie me Kanadanë dhe Italinë. Në ceremoninë e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Javën e ardhshme ka gjasë të bëhet transferi i parë nga paketa 50 miliardëshe e Bashkimit Evropian si ndihmë për Ukrainën. Presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.