×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Virusi me “potencial pandemik” zbulohet në Kinë

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Një virus i ri i zbuluar tek derrat në Kinë është bërë gjithnjë e më infektues për njerëzit dhe duhet të përcjellet për së afërmi në rast se bëhet “virus pandemik” potencial, është bërë e ditur përmes një studimi.

  Një ekip hulumtuesish kinezë ka hulumtuar viruset e gripeve, të zbuluara tek derrat nga 2011-a deri më 2018, duke gjetur llojin G4 të virusit H1N1 që i ka “të gjitha tiparet esenciale të një virusi pandemik”, sipas studimit, shkruan Reuters.

  Tek punonjësit në fermat e derrave po ashtu është detektuar nivel i ngritur i virusit në gjakun e tyre, kanë thënë autorët, duke shtuar se “monitorimi i popullsisë, posaçërisht punonjësve në ferma, duhet të zbatohet urgjentisht”.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se vendimi i tij për t’u tërhequr nga gara për rizgjedhje, ka qenë “gjëja...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Bota/Rajoni22 Korrik 2024
  Shumë sondazhe në javët e fundit treguan se Kamala Harris performoi pak më mirë se Presidenti Biden në një garë hipotetike mes...
  Të tjera
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...
  Ekonomi23 Korrik 2024
  Dyshekët e prodhuar në Kosovë janë produkti kryesor që  eksportohet nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) së paku gjatë...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Lajme23 Korrik 2024
  Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...
  Lajme22 Korrik 2024
  E pandehura pranoi SMS në 3 të mëngjesit pastaj e çoi me veturë në Drenas- çfarë ndihme iu ofrua Faton Hajrizit pas...
  Lajme22 Korrik 2024
  Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka ftuar që të jetë pjesë e një debati publik mes tij dhe kryeministrit aktual, Albin Kurti....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.