×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vetizolohet presidentja sllovake

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Presidentja e Sllovakisë, Zuzana Caputova do të izolohet në shtëpi deri të premten, si masë paraprake pasi njëri prej ndihmësve të saj pati kontakt me dikë që kishte dalë pozitivisht për Covid-19, tha zëdhënësi i saj.

  Presidentja ka anuluar angazhimet e saj, përfshirë një takim të mërkurën me kreun e Senatit çek, Milos Vystrcil dhe presidentin austriak Alexander Van der Bellen.

  Sllovakia është lavdëruar për përgjigjen e saj ndaj pandemisë.

  Ishte një nga vendet e para në Evropë që mbylli kufijtë e saj dhe prezantoi vendosjen e detyrueshme të maskave edhe para se të raportoheshin rastet e para, raporton BBC.

  Anëtarja e BE-së dhe NATO-s, e cila ka një popullsi prej 5.5 milionë, deri më tani ka regjistruar vetëm 1,589 raste pozitive.

  Shumica tani janë rikuperuar. Gjithsej 28 njerëz kanë vdekur.

  Sllovakia ka lehtësuar bllokimin e saj në javët e fundit, dhe aktualisht po lejon turistë nga 19 vende, kryesisht në Evropën qendrore dhe lindore, Skandinavinë dhe shtetet e Balltikut. Turistët nga pjesa tjetër e Evropës nuk lejohen të hyjnë.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Papa Françesku, që po përballet me grip, është dërguar në spital të mërkurën pas deklarimit të përjavshëm, ka njoftuar Vatikani. Vatikani nuk...
  Të tjera
  Vip28 Shkurt 2024
  Çifti i krijuar në “BBVK”, Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj po vazhdojnë romancën edhe pas daljes nga ky format. Mirëpo, duket se...
  Sport28 Shkurt 2024
  Amir Rrahmani ka gjetur golin e radhës në Serie A. Kapiteni i Kosovës shënoi golin e barazimit për Napolin në ndeshjen ndaj...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Adi Krasta, zëvendësdrejtori i televizionit publik të Kosovës, është kapur duke bërë një veprim skandaloz në emisionin ‘X Factor’ në Shqipëri. Përgjatë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, ka thënë se do të vazhdojë greva e punëtorëve teknik...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Një veturë është djegur sot rreth orës 15:00 në rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë. Rastin për Front Online e ka konfirmuar zëdhënësja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.