×
 • Lajme
 • Lajme

  Vendimi i ri i Qeverisë: Të moshuarve u ndalohet dalja nga ora 10:00 deri në ora 18:00

  FrontOnline
  28 Korrik 2020

  Meqenëse në ditët e fundit ka rritje të rasteve të prekura me COVID-19, Qeveria e Kosovës ka nxjerrë një propozim-vendim me masa të reja, e ndër ta edhe ajo për persona të shtyrë në moshë dhe me probleme të theksuara shëndetësore.

  “Qytetarët e moshuar (mbi moshën 65 vjeç) dhe qytetarët me sëmundje kronike (diabet, hipertensioni arterial dhe sëmundje zemre, sëmundje kronike të mushkërive, pacientet me sëmundje të veshkave, pacientët me imunitet të suprimuar, pacientet onkologjik, etj.) mund të dalin jashtë në ambiente publike vetëm në orët e hershme të mëngjesit (prej orës 05:00-10:00) dhe në orët e mbrëmjes (prej orës 18:00-21:00)”, thuhet në dokumentin e siguruar nga klankosova.tv.

  Po ashtu bëhet e ditur se ky vendim do të ri-vlerësohet varësisht nga situata epidemiologjike në vend, në konsultim me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, ekspertët dhe ministritë e tjera të linjës, për të vlerësuar efikasitetin dhe domosdoshmërinë e masave të përcaktuara, si dhe për të vendosur për vazhdimin ose jo të masave përkatëse.

  Prince Coffee House tani edhe në Lipjan
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama u shpreh se sot i drejtohet qytetarëve, pasi që siç tha ai “mjaftueshëm i jemi drejtuar njëri-tjetrit...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës po kërkon bashkëpunimin e qytetarëve për të arrestuar një femër në Prishtinë. E dyshuara kërkohet për përfshirje në një...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Çështja e dinarit nuk është dashur të kthehet në çështje politike. Kështu, po thotë ish-zv.guvernatori i BQK-së, Fatmir Gashi. Kurse, kur është...
  Të tjera
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter tronditi Turqinë pasditen e së martës. Sipas informacioneve të fundit të publikuara nga AFAD, tërmeti ndodh...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Ish-zv/guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fatmir Gashi ka deklaruar se çështja e dinarit nuk është dashtë të bëhet pjesë e dialogut....
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi tha sot pas takimit me presidentin malazez, Jakov Milatoviq se Mali i Zi është vendi kandidat...
  Vip27 Shkurt 2024
  Sara, Gazi, Egla dhe Juli janë katër banorët e Big Brother VIP në nominim këtë javë. Njëri prej tyre do lë shtëpinë...
  Sport27 Shkurt 2024
  Pëshpëritjet janë atje se Mauricio Pochettino mund të shkarkohet nëse ai nuk arrin të kualifikohet për në Evropë. Kupa e Ligës ishte...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Policia malazeze, ka arrestuar të dyshuarin për vrasjen e Edmond Mustafës në Tivar, mëngjesin e sotëm. Siç bëjnë me dije mediat vendase,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.