×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vdes i dyshuari për vrasjen e presidentit të Haitit

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  I dyshuari për atentatin ndaj Presidentes së Haitit, Jovenel Moiz, ka ndërruar jetë ndërsa policia po e transferonte nga paraburgimi në spital, si pasojë e koronavirusit.

  Këtë e ka bërë të ditur bashkëshortja e të dyshuarit. Gilbert Dragon 52-vjeç, një ish-komisar policie, vdiq nga një atak në zemër, tha Marie Leslie Noel, duke shtuar se ajo u përpoq ta transferonte atë në spital për dy javë dhe se ajo kërkoi që një test Covid të bëhej në kohë.

  “Më në fund mora lejen për ta çuar në spital të mërkurën pasdite dhe ai vdiq gjatë rrugës. Kam luftuar për të për dy javë”, tha Noel. Ministri i Brendshëm List Kvitel nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

  Policia e Haitit tha se Dragon ishte në kontakt me të dyshuarit e tjerë një natë para vrasjes së Moizit më 7 korrik dhe se ai mori pjesë në takimet ku ishte planifikuar atentati.

  Noel tha se burri i saj ishte arrestuar padrejtësisht dhe se ai ka fjetur në shtëpinë e tyre një natë para vrasjes së Moise. Autoritetet Haitiane kanë arrestuar më shumë se 30 persona për vrasjen, duke përfshirë ish-ushtarë kolumbianë./FrontOnline/

   

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...
  Lajme20 Korrik 2024
  Në konferencën e përbashkët me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të mbajtur të shtunën në Beograd, kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz tha...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.