×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Ushqimet që do t’ju ndihmojnë të bëni gjumin e ëndrrave

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Është ndjenjë shumë e keqe ta kalosh natën duke u munduar të flesh, ndonjëherë ndjehesh sikur sa më i lodhur të jesh, aq më pak mund të flesh.

  Nëse e keni problem të bini ose të qëndroni në gjumë, shtimi i disa gjërave në dietën tuaj mund të luftojë këtë problem.

  Këto janë ushqimet që mund t’ju ndihmojnë:

  Agrumet parandalojnë zgjimin e hershëm

  Nëse keni tendencë të zgjoheni herët dhe atëherë nuk mund të riktheheni në gjumë, duke shijuar disa agrume gjatë ditës (të tilla si një portokall ose gjysmë grejpfrut) mund të shtoni deri në 60 minuta gjumë të pandërprerë.

  Mjalti i papërpunuar bllokon dhimbjet e zemrës gjatë natës. Nëse keni periudha të djegies së zemrës pas darkës, shijimi i një luge mjaltë të papërpunuar para gjumit mund të përmirësojë cilësinë e gjumit tuaj deri në 62 për qind, sugjerojnë studimet.

  Tërshëra qetëson një tru tepër aktiv

  Ndjeheni sikur ju hidheni dhe ktheheni gjithë natën sepse truri juaj është i zënë duke planifikuar detyrat e nesërme? Hani 1 gotë me tërshërë çdo ditë, kjo mund të ndihmojë duke zvogëluar rrezikun tuaj për një tru tepër aktiv dhe gjumë të shqetësuar, deri me 50 për qind në një javë, thonë studiuesit kanadezë.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Organizëm më rezistent kanë njerëzit me grupin e gjakut 0. Kanë më pak shanse të vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare, si goditje në...
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Dashi: E nesërmja do të fillojë mirë, por më pas në mbrëmje do të keni një rënie të lehtë energjie e cila...
  Lifestyle03 Tetor 2023
  Ngrënia e një molle në ditë ndihmon në djegien e yndyrës së barkut dhe mund të kontribuojë në humbjen e peshës që...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.