×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Ushqimet më të mira për rritje të shpejt dhe të shëndetshme të flokëve

  FrontOnline
  17 Prill 2024

  Dëshira për të arritur bukurinë e përjetshme është ndër më të shpeshtat dhe pranishmet tek qeniet njerëzore

  Ndër pjesët më kryesore që vënë në pah bukurinë, janë edhe flokët, e të cilat shpeshherë janë të vështira për t’u mirëmbajtur.

  Mirëpo, shkenca thotë se ekzistojnë disa ushqime të cilat ndihmojnë rritjen e shpejtë dhe të shëndetshme të flokëve, transmeton Telegrafi.

  Ushqimet e pasura me Omega 3 Arrat, salmoni, tuna, farat e lirit etj.

  Ushqimet e pasura me zink: Ndihmojnë në rregullimin e testosteronit dhe niveleve tjera të hormoneve në trup, mirëmban prodhimin e gjëndrave vajore në skalp, ndihmojnë në rritjen e flokëve, si dhe i mban flokët dhe skalpin të shëndetshëm. Ushqimet e pasura me zink janë: Viçi, mëlçia e viçit, rosto viçi, embrion gruri etj

  Ushqimet e pasura me proteina: Jogurti grek, të verdhët e vezës, arrat, pjeshkat, mishi i pulës, gjeldeti etj.

  Ushqimet e pasura me hekur: Spinaqi, mishi i kuq, gjeldeti, të verdhët e vezës etj.

  Ushqimet e pasura me magnez: Bajamet, spinaqi, orizi etj.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që do të mbesin nesër pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Maj 2024
  Mëlçia është organi që kryen disa prej funksioneve më thelbësore në organizëm. Ajo shërben si baza e çdo procesi të metabolizmit. Ky...
  Lifestyle24 Maj 2024
  Dashi: Sipas horoskopit të Paolo Fox-it, këtë të premte 24 forca dhe energjia juaj do të fillojë të rritet: do të jetë...
  Lifestyle24 Maj 2024
  Magnezi është mineral thelbësor që trupi juaj nuk e prodhon, që do të thotë se ju duhet ta merrni atë përmes dietës...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Vip25 Maj 2024
  Në një ndër netët më emocionuese të televizionit shqiptar, prezantuesi i njohur Meriton Mjekiqi është shpallur banori i parë që largohet nga...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Lajme25 Maj 2024
  Avni Islami, njohës i sigurisë thotë se rritja e numrit të vrasjeve, plagosjeve duhet të na brengos si shoqëri e të jetë...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Vip25 Maj 2024
  Sonte (e shtunë) mbahet finalja e spektaklit shumë të shikuar Big Brother VIP Albania 3. Aventura mbi 100 ditore përmbyllet sonte me...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.