×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ursula Von Der Leyen gruaja më e fuqishme në botë, e katërta është Kryeministrja Meloni, pas saj këngëtarja Taylor Swift

  FrontOnline
  05 Dhjetor 2023

  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi.

  Politikanja gjerman, i cili ka mbajtur këtë post që nga viti 2019, përfundoi përpara Presidentes së Bankës Qendrore Evropiane Christine Lagarde, Zëvendës Presidentes së SHBA Kamala Harris dhe Kryeministres italiane Giorgia Meloni, e cila u rendit e katërta.

  Von der Leyen, 65 vjeç, është gruaja e parë që shërben në këtë rol, njoftoi Forbes, “i cili është përgjegjës për legjislacionin që prek më shumë se 450 milionë evropianë”.

  Në vendin e pestë ishte Taylor Swift, e cila raportohet se ka fituar 850 milionë dollarë (673 milionë £) nga turneu i saj botëror i Eras, i cili ka thyer rekord, sipas Shoqatës së Udhëtimit të SHBA.

  Këngëtarja, 33 vjeç, u bë miliardere në këtë proces dhe mbushi arkat e shteteve të SHBA-së deri në 5 miliardë dollarë (4 miliardë paund).

  Swift, e cila u ngjit nga vendi i 79-të vitin e kaluar, përfundoi shumë përpara këngëtares së radhës në listë, Beyonce, në vendin e 36-të, ndërsa Rihanna ishte e 76-ta.

  Ish-prezantuesja e talk show-t, e kthyer në pronare të medias, Oprah Winfrey, doli e 31-ta.

  Filantropistja Melinda Gates është e 10-ta, ndërsa kandidatja britanike me vendin më të lartë është shefja ekzekutive e GlaxoSmithKlein, Emma Walmsley, e cila është e 15-ta.

  Zonja Walmsley u bë gruaja e parë që drejtoi një kompani të madhe farmaceutike kur u emërua në vitin 2017.

  Më i larti është CEO i Aviva, Amanda Blanc, në vendin e 40-të.

  Përbërja e listës pasqyron atë që Forbes e quan “pamje komplekse e ndikimit të grave në një botë të paqëndrueshme”.

  Në fillim të këtij viti, botuesi amerikan tha, “udhëheqësit politikë Sanna Marin, Jacinda Ardern dhe Nicola Sturgeon ose humbën ose hoqën dorë nga punët e tyre duke mbikëqyrur Finlandën, Zelandën e Re dhe Skocinë.

  “Susan Wojcicki dha dorëheqjen si CEO e YouTube pas nëntë vitesh në krye”.

  “Po ashtu edhe Martina Merz, shefja ekzekutive e konglomeratit gjerman Thyssenkrupp”.

  “Secili prej tyre u zëvendësua nga një burrë”, tha Forbes.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti hungarez miratoi sot me shumicë dërrmuese hyrjen e Suedisë në NATO, duke i hapur rrugën përfundimisht anëtarësimit të Stokholmit në Aleancën...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...
  Të tjera
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Sport26 Shkurt 2024
  Ballkani sot (e hënë) përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, ka bërë të ditur se kanë vazhduar bashkëpunimin...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja Vjosa Osmani, e cila po qëndron për vizitë në Katar, është pritur në takim nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.